Wyższy VAT na dłużej. Senat dał zielone światło

Dla firm

Suski: nie ma planu obniżenia podatku VATRMF FM
wideo 2/5

Senat poparł nowelizację ustawy zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 procent i 8 procent. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miały one obowiązywać do końca tego roku.

Za przyjęciem zmian w ustawie głosowało 61 senatorów, przeciw 26, nikt się nie wstrzymał.

VAT w 2019 roku

Zaakceptowane przez Senat zmiany zakładają, że stawki, jak również stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 procent i stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 procent będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki relacji długu do PKB.

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawiając w listopadzie w Sejmie projekt zmiany ustawy o VAT, stwierdził, że wskaźniki przyjęte przez Ministerstwo Finansów, które pozwoliłyby na obniżenie stawek VAT do 22 i 7 procent, możliwe będą do osiągnięcia najprawdopodobniej w 2019 roku. Co oznaczałoby, że obniżka nastąpi w roku 2020.

"Podstawowe źródło dochodów"

- Należy jednak pamiętać, że podatek VAT jest podstawowym źródłem dochodów budżetowych i na ten moment, działając racjonalnie odpowiedzialnie i jednocześnie nie ograniczając wydatków uzasadnionych społecznie, musimy utrzymać dotychczasowy poziom stawek VAT, czemu służy składany projekt - tłumaczył wiceminister.

Przeciwne utrzymaniu stawek VAT na obecnym poziomie były kluby opozycyjne.

Stawki 23 i 8 procent zostały wprowadzone od 2011 roku decyzją rządu PO-PSL. Obniżka stawek VAT była jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock