Ruszyła rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Zgłosiło się już prawie 500 firm

TVN24 Biznes | Dla firm

Aktualizacja:
Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Szczepienia w Łodzi trwają TVN24
wideo 2/10
TVN24Szczepienia w Łodzi trwają

Od wtorku firmy mogą zgłaszać chęć przeprowadzenia szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Od rana specjalny formularz wypełniły 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tysięcy osób - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od wtorku jest dostępny formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia.

O starcie rejestracji przypomniał Dworczyk na Twitterze: "Zgodnie z zapowiedziami uruchomiliśmy dziś zgłoszenia dla zakładów pracy. (...) Szczepienia to jedyna droga powrotu do normalności - zwłaszcza w gospodarce" - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Jak przekazał, od rana specjalny formularz zgłoszeniowy wypełniły łącznie 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady akcji

Zakład pracy może zgłosić, pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),członków rodzin tych osób.

Szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Jak mówił tydzień temu szef KPRM Michał Dworczyk, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zaznaczył jednocześnie, że w związku z ograniczeniami dostaw szczepionek w najbliższym czasie, nie ma obecnie możliwości precyzyjnego określenia, kiedy ruszą szczepienia w zakładach. - Jesteśmy przekonani, że one rozpoczną się jeszcze w maju – powiedział wówczas.

Zgodnie z wytycznymi, opublikowanymi na stronach rządowych, pracodawca może uznać nieobecność w pracy w związku ze szczepieniem przeciwko COVID-19 za usprawiedliwioną.

"Decyzja o zwolnieniu pracownika od pracy w związku z poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19 zależy od woli pracodawcy. Pracodawca może zwolnić pracownika od pracy bez jak i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przy czym decyzja co do zachowania wynagrodzenia należy do pracodawcy" - wyjaśniono.

WYTYCZNE DOTYCZĄCE SZCZEPIEŃ W ZAKŁADACH PRACY >>>

Dany pracownik oprócz zgłoszenia chęci udziału w szczepieniach w zakładzie pracy, może także dokonać indywidualnego zgłoszenia zgodnie z rządowym harmonogramem.

W takim przypadku, jeżeli uprzednio umówiony termin wypada wcześniej niż data wyznaczona do przeprowadzenia szczepień w zakładzie pracy, pracownik jest szczepiony w punkcie szczepień zgodnie z zapisem. Nie szczepi się wówczas w zakładzie pracy.

Jeżeli uprzednio umówiony termin wypada później niż data wyznaczona do przeprowadzenia szczepień, zostanie on automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej karty szczepień. W takim przypadku, pracownik szczepi się w zakładzie pracy.

Rusza rejestracja na szczepienia w zakładach pracygov.pl
Rusza rejestracja na szczepienia w zakładach pracygov.pl

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Warżawa/PAP

Tagi:
Raporty: