Dla firm

Powrotu do niższego VAT nie będzie. Projekty odrzucone

Dla firm

Suski: nie ma planu obniżenia podatku VATRMF FM
wideo 2/4

Sejm głosami klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odrzucił w pierwszym czytaniu cztery projekty ustaw, dotyczące obniżenia stawek VAT do 22 i 7 procent, zgłoszone przez kluby opozycyjne. Obniżenie stawek podatku VAT obiecywała przed wyborami m.in. Beata Szydło.

Projekty proponowały m.in. powrót do podstawowych stawek VAT 22 i 7 proc., w miejsce obowiązujących 23 i 8 proc., zrównywały stawki tego podatku na produkty żywnościowe, a także zakładały obniżenie stawki VAT na ubranka dziecięce.

Zbyt kosztowne

Wniosek o ich odrzucenie złożył klub PiS, przekonując, że byłyby zbyt kosztowne dla budżetu, mogłyby też być sprzeczne z prawem europejskim. Za odrzuceniem projektu klubu PO, proponującego ujednolicenie stawki podatku VAT na szeroko rozumiane artykuły żywnościowe i owoce, było 232 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał. Za odrzuceniem projektu klubu Kukiz'15, zakładającego obniżenie stawki VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce z obecnej 23 proc. do stawki 5 proc., było 226 posłów, przeciw było 98, 108 się wstrzymało.

Głosowanie

Odrzucenie w pierwszym czytaniu drugiego projektu klubu Kukiz'15, zakładającego powrót do podstawowych stawek VAT 7 i 22 proc. (podwyższonych od 1 stycznia 2011 roku do 8 i 23 proc. i mających obowiązywać do końca 2018 roku) poparło 228 posłów, przeciw było 205, dwóch się wstrzymało. Za odrzuceniem takiego samego projektu klubu Nowoczesna było 230 posłów, przeciw było 202, nikt się nie wstrzymał.

Niespełnione obietnice

Warto przypomnieć, że przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w tej kadencji Sejmu zapowiadali obniżenie stawki podatku VAT. W grudniu 2016 roku mówił o tym ówczesny szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Obniżenie podatku VAT do 22 proc. w lipcu 2015 roku zapowiadała również Beata Szydło, kiedy była jeszcze kandydatką na premiera. Także w programie wyborczym PiS mogliśmy przeczytać, że podatek VAT należy obniżyć. "Ewidentnym błędem koalicji PO-PSL było przekonanie, że podwyższenie stawek VAT do 23 proc., 15 proc., i 8 proc. spowoduje dodatkowe wpływy do budżetu i pomoże w zmniejszeniu dziury budżetowej (będącej zresztą skutkiem błędnej polityki finansowej ekipy rządzącej po 2007 roku). Podwyżka stawek VAT przyniosła odwrotny skutek – dochody zaczęły dramatycznie spadać (...). Aby zapewnić wzrost dochodów budżetowych, trzeba powrócić do niższych stawek VAT" - napisano w programie.

Autor: msz / Źródło: PAP, tvn24bis.pl