TVN24 Biznes | Dla firm

Profesjonalna dezynfekcja parą w miejscach użyteczności publicznej

TVN24 Biznes | Dla firm

mat. prasowy

Dezynfekcja parą to szybki i najbardziej ekologiczny sposób na walkę z mikroorganizmami, zwłaszcza w okresie zagrożenia chorobami przenoszonymi drogą kropelkową lub kontaktową. Jak przeprowadzać skuteczną dezynfekcję przy pomocy profesjonalnej parownicy?

Artykuł sponsorowany

Jak działa profesjonalna parownica?

Profesjonalne parownice to urządzenia czyszczące, które doskonale radzą sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń, ale także drobnoustrojów chorobotwórczych. Technologia czyszczenia gorącą parą wodną pod wysokim ciśnieniem wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu patogenów i ma szeroki zakres zastosowania do sprzątania różnych powierzchni.

Zasada działania parownicy polega na wytwarzaniu gorącej pary wodnej o niskim poziomie wilgotności i maksymalnym ciśnieniu od 4 do 8 barów. W bojlerze woda podgrzewana jest za pomocą grzałki do ponad 100°C. Wraz ze wzrostem temperatury podnosi się także ciśnienie w zbiorniku. Następnie sprężona para wydostaje się przez specjalną dyszę i z dużą prędkością uderza w czyszczoną powierzchnię.

Mikroskopijne cząsteczki pary docierają w każdą szczelinę, nawet w miejsca trudno dostępne i niewidoczne gołym okiem, których czyszczenie szmatką lub szczotką jest nieskuteczne. Co więcej, efekt czyszczenia potęgowany jest przez wysoką temperaturę. Gorąca para wodna nagrzewa cząsteczki zanieczyszczeń szybciej niż czyszczoną powierzchnię. W wyniku różnicy temperatur powstają odkształcenia termiczne, które sprzyjają odspajaniu się brudu.

Profesjonalna parownica skutecznie i szybko usuwa zanieczyszczenia bez szorowania i stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Co ważne, pozwala zmniejszyć liczbę drobnoustrojów, które są wrażliwe na wysokie temperatury. Parownica zapewnia higieniczną czystość.

Warto podkreślić, że czyszczenie i dezynfekcja parą wodną daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wszechstronna metoda usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Niski poziom wilgotności pary sprawia, że nie powstają mokre ślady. Dzięki temu można bezpiecznie czyścić metal, beton, kamień, szkło, ceramikę, a nawet tkaniny. Sprężona para wodna skutecznie radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami, w tym tłustymi plamami czy osadami z kamienia.

Co istotne, czyszczenie parowe jest ekologiczne – nie obciąża środowiska naturalnego i nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Wyeliminowanie detergentów sprawia, że woda nie zostaje zanieczyszczona chemikaliami, zaś na powierzchniach nie pozostają resztki związków chemicznych o potencjalnym działaniu alergennym. Podczas czyszczenia parownicą zużywa się także niewielkie ilości wody. W porównaniu z tradycyjnymi metodami sprzątania oszczędność sięga nawet 80%. Przekłada się to również na ograniczenie kosztów operacyjnych.

Skuteczność dezynfekcji parą – wybierz certyfikowane urządzenie

mat. prasowy

Dezynfekcja termiczna z wykorzystaniem profesjonalnej parownicy jest skuteczną metodą walki z patogenami, które bytują na powierzchniach. Co więcej, ten rodzaj dezynfekcji nie powoduje uodpornienia bakterii i wirusów, co ma miejsce w przypadku stosowania środków dezynfekujących.

Warto jednak wybierać parownice, których skuteczność potwierdzona jest niezależnymi badaniami i testami. Należą do nich urządzenia parowe marki Kärcher. Profesjonalna parownica SG 4/4  i odkurzacz parowy SGV 6/5 używane w prawidłowy sposób usuwają z twardych powierzchni do 99,999% wirusów otoczkowych*, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także do 99,99% bezotoczkowych adeno-, rota- i norowirusów**. Wykazują również wysoką skuteczność eliminacji do 99,999% bakterii powszechnie występujących na powierzchniach, np. Enterococcus hirae ***[1].

Skuteczność dezynfekcji powierzchni za pomocą profesjonalnej parownicy i odkurzacza parowego Kärcher zgodnie z normą EN 16615 potwierdzona jest przez certyfikat zewnętrznego laboratorium, które przeprowadziło badanie na obecność drobnoustrojów: Enterococcus hirae, MVA, Murine norovirus, adenowirusa. Klasyfikowane są jako urządzenia o skuteczności bakteriologicznej i wirusologicznej przeciwko otoczkowym wirusom PLUS zgodnie z zakresem określonym przez Instytut Roberta Kocha.

Jak poprawnie dezynfekować przy pomocy pary wodnej?

Skuteczność dezynfekcji powierzchni za pomocą profesjonalnej parownicy zależy od kilku czynników. Aby efektywnie zwalczać drobnoustroje, należy:

dokładnie usunąć luźne zanieczyszczenia i wyczyścić powierzchnię, • zastosować prawidłowe ustawienia parownicy – maksymalny poziom pary i temperatury, • dezynfekcję rozpocząć po zakończeniu nagrzewania się parownicy, • działać parą wodną przez min. 30 sekund na każde miejsce.

Dezynfekcja termiczna w placówkach ochrony zdrowia i ośrodkach opieki społecznej przeprowadzana jest w celu eliminacji form wegetatywnych drobnoustrojów, takich jak wirusy, grzyby i bakterie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Z tym zadaniem doskonale radzą sobie profesjonalne parownice Kärcher, które wykorzystywane są do higienicznego czyszczenia wielu powierzchni, np. w gabinetach lekarskich, pokojach pensjonariuszy domu opieki czy częściach wspólnych, takich jak sanitariaty.

Parownice są znacznie skuteczniejsze w zwalczaniu mikroorganizmów z posadzek niż tradycyjne metody sprzątania. Stosowanie mopów i ścierek z detergentem może przyczynić się bowiem do rozprzestrzeniania się patogenów. Parownica doskonale nadaje się także do dezynfekcji wyposażenia pomieszczeń w placówkach ochrony zdrowia. Na powierzchniach tych, wskutek ich bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym, pacjentami, a także osobami odwiedzającymi, mogą osiadać chorobotwórcze drobnoustroje.

Za pomocą parownicy można skutecznie zdezynfekować: ramy łóżek, wózki inwalidzkie, kule, szafki, uchwyty, klamki, stojaki i inne przedmioty uznawane za strefę dotykową. Takie działania pozwalają skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, co zapobiega zakażeniom pośrednim poprzez kontakt z powierzchnią, na której bytują bakterie i wirusy.

Profesjonalne parownice są niezastąpione do higienicznego czyszczenia sanitariatów jako stref ciągłego skażenia, w których ryzyko infekcji patogenami jest bardzo wysokie. Doskonale usuwają wszelkie zabrudzenia i mikroorganizmy z: muszli, pisuarów, bidetów, spłuczek, armatury, umywalek, brodzików, kabin prysznicowych, luster, powierzchni szklanych, klamek, koszy, podajników, posadzek itp.

Bezdotykowa dezynfekcja parą wodną w szkołach i przedszkolach

mat. prasowy

Placówki oświatowe to miejsca dużych skupisk ludzkich, co jest jednoznaczne z bytowaniem wielu patogenów. W takiej sytuacji zachowanie wysokich standardów higieny jest bardzo ważne, ponieważ układ immunologiczny dzieci nie jest wystarczająco rozwinięty. Zaniedbanie systematycznej dezynfekcji może zwiększyć liczbę zakażeń wirusowych, bakteryjnych oraz innych. Choroby zaś niosą poważne konsekwencje, obniżają odporność i mają niekorzystny wpływ na ogólny rozwój psychoruchowy dzieci.

Pomocna w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroorganizmów jest profesjonalna parownica Kärcher. Co ważne, urządzenie pozwala na skuteczną dezynfekcję bez stosowania środków chemicznych. Dzięki temu eliminuje się szkodliwy wpływ agresywnych detergentów na zdrowie dzieci.

Parownica może być wykorzystywana do kompleksowego czyszczenia pomieszczeń, np. szatni, łazienek, korytarzy, kuchni, stołówki, magazynów, sal zabaw. Nadaje się do niszczenia drobnoustrojów, które bytują na muszlach, armaturze, umywalkach, podłogach, lustrach, klamkach, uchwytach, balustradach, koszach na śmieci, włącznikach, ławkach, krzesłach i innych powierzchniach. Para wodna jest również skutecznym sposobem na dezynfekcję zabawek, w tym także tych pluszowych i o złożonej strukturze. Jej cząsteczki docierają w każdą szczelinę, eliminując roztocza i patogeny.

Dezynfekcja parą w obiektach gastronomicznych: stołówkach, restauracjach i kawiarniach

mat. prasowy

Wysoki standard higieny w branży restauracyjnej jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa żywności. Warto też mieć świadomość, że jest to czynnik decydujący o jakości i smaku potraw, co jest gwarancją zadowolenia klientów. Ponadto regularne czyszczenie i dezynfekcja zapewniają bezpieczne warunki pracy dla personelu.

Newralgicznym obszarem w lokalach gastronomicznych jest kuchnia. Każdego dnia gromadzi się tam duża ilość zanieczyszczeń, w tym tłustych osadów, które stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Skuteczną metodą walki z patogenami bytującymi na wyposażeniu gastronomicznym, takim jak okapy, lady, blaty robocze, piece konwekcyjne, narzędzia kuchenne, jest profesjonalna parownica Kärcher. Para wodna eliminuje mikroorganizmy, które mogłyby się przenosić podczas przyrządzania jedzenia, a zwłaszcza posiłków, które spożywa się na surowo. Co więcej, parownica może być bezpiecznie użytkowana w miejscach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Nie wpływa na smak potraw.

Parownica nadaje się także do regularnego czyszczenia i dezynfekcji w innych częściach lokalu gastronomicznego. Warto chociażby wspomnieć o bemarach, podgrzewaczach, stolikach, krzesłach, kanapach, klamkach, włącznikach, poręczach oraz sanitariatach. Wszystkie te obszary mają bowiem kontakt z wieloma klientami, co niesie ryzyko zakażeń.

Obiekty hotelowe – dezynfekcja parą elementów wyposażenia i powierzchni

Przestrzeganie reżimu sanitarnego w obiektach hotelowych gwarantuje bezpieczne warunki pobytu dla gości. Systematyczne czyszczenie i dezynfekowanie ma na celu niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników, w tym wirusów, bakterii i innych patogenów, które są groźne dla zdrowia. Doskonałym rozwiązaniem zapewniającym utrzymanie wysokiego standardu higieny jest parownica Kärcher, którą można wykorzystać do sprzątania i dezynfekcji na terenie całego hotelu.

Uniwersalna parownica nadaje się do higienicznego czyszczenia pokoi hotelowych, kuchni oraz obszarów wspólnych, takich jak korytarze, recepcja, toalety, a także przestrzenie do wypoczynku i rekreacji, np. sauny, spa, baseny. Para wodna umożliwia dezynfekowanie powierzchni twardych i wyposażenia pomieszczeń hotelowych, np. sanitariatów, stolików, krzeseł, poręczy, klamek, posadzek. Co więcej, dzięki niskiej wilgotności nadaje się także do eliminowania mikroorganizmów, które bytują na tekstyliach – zasłonach, kocach, meblach tapicerowanych, materacach itp. Dzięki temu można zapewnić zdrowy klimat także gościom z małymi dziećmi oraz osobom zmagającym się z alergiami.

Dezynfekowanie przy pomocy pary – zastosowania w transporcie publicznym

mat. prasowy

Pojazdy transportu zbiorowego oraz infrastruktura do obsługi pasażerów to miejsca o dużym natężeniu ruchu. W związku z tym istnieje wysokie ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować, należy systematycznie czyścić i dezynfekować powierzchnie dotykowe w pojazdach komunikacji masowej, czyli poręcze, uchwyty, fotele, szyby, przyciski, biletomaty, obudowy kasowników, ale także przystanki.

W skutecznej dezynfekcji w transporcie publicznym sprawdza się profesjonalna parownica Kärcher. To dobre rozwiązanie do zwalczania mikroorganizmów z kilku powodów. Czyszczenie parowe jest bezpieczne dla powierzchni, w tym tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie powoduje uszkodzeń, jakie mogą powstawać wskutek użycia np. środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu. Z uwagi na dużą liczbę pasażerów powierzchnie dotykowe w pojazdach należy dezynfekować często, co wiąże się z wysokimi kosztami. Parownica wykorzystuje zaś tylko niewielką ilość wody, co pozwala znacznie obniżyć nakłady finansowe i jednocześnie zachować wysoki standard higieny.

Podsumowując, uniwersalna parownica do użytku profesjonalnego marki Kärcher to wysoce skuteczna, ekonomiczna, ekologiczna i bezpieczna metoda walki z chorobotwórczymi patogenami. Technologia czyszczenia parowego ma szeroki zakres zastosowania w wielu branżach ze względu na liczne korzyści. Parownica to niezbędne wyposażenie w dobie zagrożenia epidemiologicznego.

[1] *Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

**Zgodnie z normą EN 16615, powierzchnia: PVC, maszyny testujące: SG 4/4 i SGV 6/5 (analogicznie SGV 8/5), bakterie testowe: MVA, norowirus mysi, adenowirus (z wyjątkiem wirusa zapalenia wątroby typu B), przy niskim szczepie organicznym.

***Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae); wartość ta wyniosła 99,999% przy użyciu profesjonalnych parownic SG(V) zgodnie z EN 16615:2015-06, na podłodze z PVC, testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae ATCC 10541.

Advertisement

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowy

Pozostałe wiadomości