"Sytuacja firm jest dobra, ale prognozy się pogarszają". Bank centralny wskazał przyczynę

Dla firm

Morawiecki o oszczędnościach dla małych i średnich polskich firmtvn24
wideo 2/6

Ogólna sytuacja przedsiębiorstw w drugim kwartale 2018 roku pozostała dobra, ale pogorszyły się prognozy na kolejne kwartały, głównie ze względu na wzrost kosztów - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego. Przedsiębiorcy wskazują, że w trzecim kwartale br. presja na wzrost wynagrodzeń pozostanie duża, ale nie powinna się nasilać.

"Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw ich ogólna sytuacja w drugim kwartale pozostała dobra, przy jednak widocznym pogorszeniu prognoz na trzeci kwartał i w horyzoncie rocznym. Spadek optymizmu oczekiwań związany był w największym stopniu z przewidywanym dalszym wzrostem kosztów" - napisano w raporcie. "Perspektywy dla popytu na trzeci kwartał 2018 roku (...) pozostały dobre; zarówno w odniesieniu do sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej" - dodano.

Jakie prognozy

Przedsiębiorcy wskazują, że presja płacowa utrzyma się na wysokim poziomie. "Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw w drugim kwartale br. zwiększyły się problemy z nieobsadzonymi stanowiskami pracy. Natomiast plany na trzecim kwartale sugerują nieco niższe niż w drugim kwartale potrzeby związane z pozyskaniem pracowników i wolniejszy wzrost płac. Presja na wzrost wynagrodzeń, choć pozostanie duża, nie powinna, zatem w najbliższym czasie nasilać się" - napisano. Nadal rosnąć mają inwestycje publiczne. "Nadal silnie rośnie optymizm inwestycyjny wśród przedsiębiorstw sektora publicznego, co wskazuje na możliwość dalszego ożywienia inwestycyjnego w tej grupie. W przedsiębiorstwach prywatnych oceny aktywności inwestycyjnej pozostają stabilne i pozytywne" - napisano. Wśród przedsiębiorców nie rośnie zapotrzebowanie na kredyt. "Zainteresowanie przedsiębiorstw finansowaniem kredytem bankowym pozostało umiarkowane, a w drugim kwartale br. odnotowano zarówno spadek odsetka firm wnioskujących o kredyt, jak i odsetka przedsiębiorstw planujących aplikowanie o tę formę finansowania w trzecim kwartale br." - napisano.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock