Czasu pozostało bardzo mało. Ważny termin w sprawie składek ZUS

[object Object]
Wojciech Andrusiewicz na temat małego ZUS-u
wideo 2/5

Do piątku do godziny 14.00 46 tysięcy przedsiębiorców złożyło dokumenty zgłoszeniowe dotyczące tak zwanego małego ZUS - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Termin rejestracji upływa 8 stycznia.

Z małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (63 tys. zł). Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie - jak dotychczas - w wysokości ponad 1,2 tys. zł miesięcznie, łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą do 8 stycznia zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia. Chodzi o kod tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, w przypadku osób będących na rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Mały ZUS

- Zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z kodem 05 90 i 05 92 jest już 46 tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą. Tylko dziś (w piątek - red.) nowe dokumenty złożyło już ponad 16 tysięcy zainteresowanych. Spodziewamy się, że ta liczba zdecydowanie wzrośnie w poniedziałek i wtorek, czyli w ostatnie dni, w które będzie można zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem dotyczącym "małej działalności gospodarczej - oświadczyła prezes ZUS.

- Pamiętajmy, że wtorek 8 stycznia to ostatni dzień, w którym będzie można zgłosić się do tej ulgi - dodała.

Profesor Uścińska zwróciła uwagę, że według szacunków z możliwości płacenia składek od wysokości osiągniętego przychodu może skorzystać około 170 tysięcy przedsiębiorców.

Zaznaczyła, że siedmiodniowy termin na zgłoszenie do ubezpieczenia i skorzystania z małego ZUS wynika wprost z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dotyczy wszystkich klientów, a nie tylko tych, którzy chcą skorzystać z nowej ulgi. - My jesteśmy od przestrzegania i stosowania prawa - podkreśliła profesor Uścińska.

Ulgi dla przedsiębiorców

Przypomniała, że przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą, może najpierw skorzystać z tak zwanej ulgi na start, czyli pół roku bez składek na ubezpieczenia społeczne.

- Następnie przez dwa lata przedsiębiorca powinien skorzystać z kolejnego dość istotnego udogodnienia, czyli składek preferencyjnych, płaconych od podstawy 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Dopiero po skorzystaniu z tych wcześniejszych preferencji osoba prowadząca działalność gospodarczą może wejść w tak zwany mały ZUS - mówiła szefowa Zakładu. Poinformowała, że do końca listopada 2018 roku z ulgi na start skorzystało 119 tysięcy przedsiębiorców, a z preferencyjnych składek przez okres dwóch lat korzysta blisko 264 tysięcy osób. Łącznie, z pierwszymi zarejestrowanymi do małego ZUS, z ulg składkowych korzysta 430 tysięcy przedsiębiorców. Do tego należy dodać osoby, które prowadzą tak zwaną działalność nierejestrowaną, której nie trzeba zgłaszać do ubezpieczeń społecznych.

Rzecznik MŚP chce wydłużyć termin

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz powiedział w piątek, że Sejm może na jednym z najbliższych posiedzeń zmienić ustawę, by wydłużyć termin rejestracji małego ZUS. Jak podkreślił, "jest techniczna możliwość zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że ostatecznym terminem rejestracji małego ZUS jest 8 stycznia". Wyjaśnił, że "jest to możliwe na pierwszym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu". - Czekamy na to, ile osób zarejestruje się do 8 stycznia, jeśli będzie to znacząca liczba może nie będzie konieczności zmiany ustawy - zaznaczył Abramowicz. I dodał: - W innym przypadku myślę, że może do tego dojść, bo premierowi będzie zależało, by z jego sztandarowego projektu skorzystało jak najwięcej przedsiębiorców". Niedawno rzecznik MŚP skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 roku możliwości skutecznego zawiadomienia ZUS o zmianie tytułu ubezpieczenia działalności.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości