Zmiany w składkach na ZUS. Jest projekt

[object Object]
Morawiecki: planujemy ulgę w ZUS dla małych firmtvn24
wideo 2/2

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus, został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Projekt zmian w obowiązujących przepisach dotyczących składek na ZUS został przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Przed wyborami parlamentarnymi prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory, podczas pierwszych 100 dni nowej kadencji zostaną albo uchwalone ustawy, albo tam, gdzie problemów nie można regulować drogą ustawową, przyjęte odpowiednie programy rządowe w pięciu kwestiach. Zapowiedź dotyczyła między innymi zmian w zakresie małego ZUS-u dla firm.

Koszt nowych regulacji

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak mówił, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ponad 300 tysięcy mikrofirm, których przychód za poprzedni rok nie przekraczał 120 tys. zł, a miesięczny dochód - ok. 6 tys. zł.

W komunikacie prasowym dotyczącym tak zwanego małego ZUS-u plus Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł rocznie i kwota ta pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy.

Chęć korzystania z małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca stycznia, a nie, jak dotychczas, w ciągu 7 dni od 1 stycznia.

"Chcemy, by ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku. Dzięki rozszerzeniu małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego miesięczny przychód w 2019 roku wynosił średnio 7 tysięcy złotych, a dochód - 3 tysiące złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 474 złote miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne" - stwierdziła, cytowana w komunikacie, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT podkreśliła, że projekt ten jest realizacją jednego z punktów tzw. pakietu dla przedsiębiorców, który został przedstawiony w kampanii wyborczej i dodała, że nowe regulacje pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inwestycje, rozwój swoich firm czy konsumpcję.

"Wzrośnie też ich dochód rozporządzalny. To wszystko pozytywnie wpłynie na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową w naszym kraju" - informuje Emilewicz.

"Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o tym, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe emerytury czy renty" - dodaje wiceminister Marek Niedużak

Mały ZUS plus - symulacja składek według MPiT:

Mały ZUS i ulga na start

Obecnie - od stycznia 2019 roku - obowiązuje tzw. mały ZUS. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

Początkujący przedsiębiorcy mają też prawo do 6-miesięcznej ulgi na start (pierwsze pół roku od założenia firmy). W tym czasie mają możliwość opłacania wyłącznie składki zdrowotnej, wynoszącej w 2019 r. 342,32 zł w skali miesiąca.

Po upływie 6 miesięcy przez kolejne dwa lata można opłacać składki w obniżonej wysokości (preferencyjny ZUS). Podstawą obliczania ich wysokości jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Obecnie wynoszą one w sumie, razem ze składką zdrowotną, 555,89 zł miesięcznie.

Obecnie pełna comiesięczna składka ZUS z ubezpieczeniem zdrowotnym wynosi 1316,97 złotych. W przyszłym roku ma wzrosnąć do 1430 zł.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości