"Zarejestrowało się już około 80 tysięcy firm". Ostatni dzień na złożenie wniosku

[object Object]
Wojciech Andrusiewicz na temat małego ZUS-u
wideo 2/5

Już około 80 tysięcy firm zarejestrowało się, jako tak zwany mały podatnik - wynika z informacji podanych przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz. Termin składania wniosków upływa we wtorek.

Proces rejestracji jest łatwy i zachęcała do składania wniosków nawet tych właścicieli firm, którzy nie są pewni, czy spełniają kryteria dochodowe. Emilewicz zapewniła, że do końca tego miesiąca każdy będzie mógł robić korektę i wyrejestrować się. Pytana, czy termin rejestracji zostanie ustawowo wydłużony, powiedziała, że ministerstwo wspólnie z ZUS monitoruje cały proces, a ostateczna decyzja będzie należała do pana premiera Mateusza Morawieckiego.

Prośbę o wydłużenie terminu do końca stycznia na początku roku przesłał do szefa rządu rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Mały ZUS

Z tak zwanego małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku jest to 63 tys. zł. Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie - jak dotychczas - w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne).

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MAŁYM ZUS-IE Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć status "małego płatnika" muszą do 8 stycznia, zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia. Chodzi o kod "tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, w przypadku osób będących na rencie z tytułu niezdolności do pracy". Rozwiązanie to ma przynieść przedsiębiorcom - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tysięcy najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości