Zwolnienie ze składek. Ostatnie godziny na złożenie wniosku do ZUS

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firm
Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firm

W piątek mija termin na złożenie wniosku o zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Z tej możliwości może skorzystać branża hotelarska oraz organizatorzy turystyki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. "Informację o rozstrzygnięciu wniosku prześlemy pocztą lub dostaniesz ją na PUE ZUS" – czytamy w stronie Zakładu.

Zwolnienie ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że warunkiem skorzystania ze wolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku jest m.in. spadek przychodu o 75 procent za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Do piątku, 15 stycznia wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. "Jeśli na dzień złożenia wniosku rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jest oznaczony kodem 55.10.Z, 79.12.Z, to wniosek musi trafić elektronicznie do ZUS do 15 stycznia 2021 roku" – wskazano.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku ZUS zwalnia z opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Co ważne, zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone – jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. "Chcemy pomóc szerokiej grupie przedsiębiorców borykających się pandemią koronawirusa i jej skutkami" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości