Nieodpłatne testowanie pracowników. Pierwsze czytanie projektu w środę

Aktualizacja:
Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Premier o weryfikacji certyfikatów szczepień
Premier o weryfikacji certyfikatów szczepieńTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o weryfikacji certyfikatów szczepień

Grupa posłów PiS skierowała do prac w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu, informacji o przebytej infekcji lub o wykonaniu szczepienia przeciw COVID-19. Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć w środę na posiedzeniu Komisji Zdrowia.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach Sejmu, posiedzenie Komisji Zdrowia ma się rozpocząć o godz. 9. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

TREŚĆ PROJEKTU >>>

Koronawirus. Nieodpłatne testowanie pracowników

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 wprowadza rozwiązania m.in. w zakresie możliwości wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych" - napisano.

Dodano także, że projekt zakłada możliwość "żądania pracodawcy od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2, lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19". 

W uzasadnieniu podkreślono, że intencją zmiany przepisów jest umożliwienie pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. "W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania tej choroby, niezbędne jest wyposażenie pracodawcy w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego wszystkich pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą zatrudnionych w danym miejscu pracy" - podkreślono.

Jak dodano, weryfikacja tożsamości odbywać się będzie poprzez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19, przede wszystkim unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID (tak zwany paszport covidowy) albo certyfikatu w postaci uproszczonej, tj. uproszczonego certyfikatu, wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą, czego będzie można dokonać za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej bezpłatnie przez Centrum e-Zdrowia.

Projekt zakłada także możliwość delegowania pracowników poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niedzielski: zmienia się filozofia projektu

O szykowanych przepisach mówił tydzień temu minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Jak wskazywał, zmieniła się filozofia projektu ustawy.

- Pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ. - Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości