TVN24 Biznes | Dla firm

Ostatni dzwonek dla firm na rozliczenie subwencji. Inaczej otrzymają wniosek o zwrot

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Borys (prezes PFR) o rozliczeniu subwencji z tarczy PFR 2.0
Borys (prezes PFR) o rozliczeniu subwencji z tarczy PFR 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Borys (prezes PFR) o rozliczeniu subwencji z tarczy PFR 2.0

Małe i średnie firmy, które otrzymały wsparcie z tak zwanej drugiej tarczy antykryzysowej, mają ostatni moment na złożenie wniosków o rozliczenie subwencji. Dokument należy złożyć za pomocą bankowości elektronicznej. - Jeżeli ktoś nie dopełni obowiązku wynikającego z programu, czyli nie złoży wniosku, to wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes PFR Paweł Borys przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) miał minąć termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. - Niestety, jeszcze 2 tysiące firm nie złożyły tych wniosków, więc bardzo proszę wszystkie te przedsiębiorstwa o wejście do bankowości elektronicznej. W weekend można to zrobić i złożyć wniosek - wskazał.

Przedsiębiorcy rozliczają subwencję za pośrednictwem bankowości elektronicznej w tym samym banku, w którym składali wniosek o udzielenie wsparcia. Ostatecznie PFR zdecydował o przedłużeniu terminu na złożenie wniosku do 23 stycznia.

- Widząc to, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków podjęliśmy decyzję, żeby dać im jeszcze tydzień, ale naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100-procentowe umorzenie tych subwencji, które przedsiębiorcy otrzymali - podkreślił Borys.

Tarcza finansowa 2.0 - rozliczenie subwencji

Prezes PFR dopytywany, ile pieniędzy musiałyby zwrócić firmy, które do tej pory nie złożyły wniosków, poinformował, że "około miliard złotych". - W ramach tak zwanej drugiej tarczy dla małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorcy mogli uzyskać rekompensatę kosztów, które ponosiły podczas pandemii, w momencie kiedy były zamknięte. Ta kwota subwencji miała pokrywać im straty ponoszone w tym czasie. Jestem przekonany, że jednak w interesie każdej firmy jest, żeby ten wniosek złożyć - wskazał szef PFR.

Borys wyjaśnił, co się stanie, jeżeli ktoś nie dopełni obowiązku wynikającego z programu, czyli nie złoży tego wniosku. - Jeżeli ktoś nie dopełni obowiązku wynikającego z programu, czyli nie złoży wniosku, to wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty - wytłumaczył. Chodzi o natychmiastowy zwrot całej kwoty. Jak dodał, "to jest najgorszy scenariusz". - Jeżeli przedsiębiorca przyjedzie i poprosi o rozłożenie na raty, to będziemy wtedy to rozpatrywać. Jednak zakładam, że większość tych firm złoży te wnioski i nie będziemy mieli tego typu problemu - powiedział Paweł Borys.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezes PFR przyznał, że jest zaskoczony, iż pomimo kampanii informacyjnej, którą prowadzono w mediach ogólnopolskich, "tak duża liczba przedsiębiorców tego wniosku jeszcze nie złożyła".

Tarcza Finansowa 2.0 - ile firm nie złożyło dokumentów?

PFR poinformował w piątek, że od 18 do 23 stycznia br. zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Z danych PFR wynika, że do piątku, 14 stycznia br., z 7 tys. małych i średnich firm, które skorzystały z tarczy PFR 2.0, ok. 5 tys. jest już rozliczonych, natomiast ok. 1000 wniosków jest do poprawy, a ok. 900 małych i średnich firm nie złożyło jeszcze rozliczeń.

W ramach Tarczy PFR 2.0, czyli od 15 stycznia do 28 lutego 2021 roku, wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MŚP. Średnia kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł. Rozliczenia mikrofirm potrwają do 28 lutego 2022 roku.

Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Lista obejmuje branże, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim hotelarską, targów i wydarzeń, turystycząa, fitness i gastronomiczną.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości