Firmy mają zaoszczędzić na podatkach. Decyzję otrzymało trzy czwarte z nich

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej
Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowejTVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej

Polski Fundusz Rozwoju przekazał blisko trzem czwartym firm decyzję o braku poboru podatku od umorzonej części subwencji z Tarczy PFR 1.0. Do tej pory przedsiębiorcom umorzono łącznie 30 miliardów złotych.

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk wskazał, że z 348 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0 decyzję o umorzeniu otrzymało 260 tys., czyli blisko 75 proc. przedsiębiorstw. Zaznaczył, że 82 proc. z nich zaaprobowało wyliczoną i przedstawioną przez PFR wartość umorzenia. Co dziesiąta decyzja wymagała zmian, np. w wyniku oświadczeń o stratach, a 7-8 proc. decyzji jest w zawieszeniu. - PFR jeszcze weryfikuje dane, żeby nie wydawać negatywnych dla przedsiębiorców werdyktów – wyjaśnił Marczuk.

- Do tej pory umorzyliśmy około 30 miliardów złotych, przy czym średnio jest to około 63 procent kwoty, którą przedsiębiorca otrzymał – powiedział wiceszef PFR. Dodał, że prawie 40 tys. firm uprawnionych jest do zatrzymania 100 proc. wsparcia i są to głównie przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte wprowadzonymi w wyniku pandemii ograniczeniami, działające pod 54 kodami PKD.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przypomniał, że kwotę subwencji, która pozostanie po umorzeniu, firmy powinny uiścić w banku w 24 ratach bez żadnych odsetek, a pierwsi beneficjenci Traczy PFR 1.0 zaczną spłatę w poniedziałek 26 lipca. - Biorąc pod uwagę, że jesteśmy już bardzo zaawansowani w procesie umorzeń, można się spodziewać, że ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy FPR 1.0 wyniesie około 40 miliardów złotych, plus około 7 miliardów złotych z tytułu zaniechania poboru podatków – podsumował wiceprezes.

Przypomniał, że PFR w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów przesunął termin wydania pierwszych decyzji o umorzeniu subwencji z 31 maja na 1 czerwca. Rozporządzenie opublikowano 16 lipca.

Tarcze Polskiego Funduszu Rozwoju

W ramach Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ubiegłym roku, Fundusz wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały też Tarczę Finansową 2.0. Celem tego programu była pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć działalność w związku z sytuacją epidemiczną związaną z COVID-19.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy 1.0 i 2.0 wyniosła 68,1 mld zł. Pomoc trafiła od około 360 tys. firm. Średnia subwencja dla mikrofirmy zatrudniającej do dziewięciu osób wyniosła około 80 tys. zł, a dla firm z sektora MŚP, zatrudniających od 10 do 249 osób - około 550 tys. zł.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości