Apteki dostały wytyczne. "Zabezpieczenie personelu przed infekcją"

Dla firm

Sprzedaż w okienku i inne rekomendacje dla aptektvn24
wideo 2/5

Naczelna Izba Aptekarska wydaje kolejne rekomendacje dla aptek. - Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, że nasi farmaceuci przyjmują na siebie odium ryzyka i powodują, że apteki mogłyby być z jakiegoś powodu zamykane - podkreślił na antenie TVN24 Mikołaj Konstanty, prezes Izby Aptekarskiej w Katowicach.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

NIA rekomenduje wydawanie pacjentom wszystkich produktów w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

"W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami celem uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19" - dowiadujemy się z komunikatu Izby.

Ograniczenie ryzyka

- W związku z tym będziemy monitorować sytuację. W sytuacji skrajnej wszystkie apteki są przygotowane do tego, żeby wydawać leki przez okienko pracy czy obsługi nocnej. To są sytuacje przyszłościowe i skrajne, choć widzimy, że ta sytuacja zmienia się dynamicznie i budzi obawy - stwierdził Konstanty.

Jak wyjaśnia NIA, wprowadzenie sprzedaży poprzez okienka ma pozwolić "pacjentom na zachowanie stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnego ryzyka dla fachowego personelu aptek".

We wcześniejszych komunikatach Izba zalecała również "zachowanie środków ostrożności mających na celu zabezpieczenie personelu apteki przed infekcją". Chodzi o zachowanie odległości co najmniej metra od osób z objawami chorobowymi, częste mycie rąk i dezynfekcję blatów, klamek i innych przedmiotów i powierzchni narażonych na skażenie drogą kropelkową, a także jak najczęstszą wymianę fartuchów ochronnych.

Proszono również farmaceutów, by informowali pacjentów "o potrzebie podejmowania racjonalnych działań - tj. m.in. ograniczenie gromadzenia zapasów leków, środków dezynfekcyjnych, masek ochronnych oraz używanie masek ochronnych wyłącznie przez osoby chore".

"W przypadku identyfikacji pacjentów spełniających kryteria wystąpienia infekcji koronawirusem przekazanie precyzyjnych informacji na temat koniecznych kroków (jak najszybszy kontakt telefoniczny ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz udanie się do najbliższego oddziału zakaźnego, unikanie kontaktów z innymi osobami, ograniczenie użycia transportu publicznego, noszenie maski ochronnej)" - czytamy w komunikacie NIA.

W wytycznych dla aptek znalazły się jeszcze m.in. rekomendowanie dokonywania płatności bezgotówkowych (płatności zbliżeniowe, BLIK), unikanie przechowywania telefonów komórkowych w izbie ekspedycyjnej oraz przypomnienie personelowi aptek o zakazie przechowywania i spożywania żywności i płynów w aptekach.

Ponadto w zaleceniach dla farmaceutów znalazły się: montaż szyb przy stanowiskach obsługi pacjenta oraz udostępnienie dozowników z płynem dezynfekującym.

LISTA ODDZIAŁÓW ZAKAŹNYCH ZE STRONY NIA >

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: kris / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock