Nowe obowiązki dla pracodawców. Będą musieli podać trzy nowe informacje

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Lisicki o zmianach w Kodeksie pracy i wydłużonym urlopie rodzicielskim
Lisicki o zmianach w Kodeksie pracy i wydłużonym urlopie rodzicielskimTVN24
wideo 2/5
TVN24Lisicki o zmianach w Kodeksie pracy i wydłużonym urlopie rodzicielskim

Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki od wtorku, 23 maja. Ma to związek ze zmianą w treści świadectwa pracy. Pracodawcy będą musieli podawać w dokumencie trzy nowe informacje.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Przepisy wejdą w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to - jak wskazało Grant Thornton - że zmiany w treści świadectwa pracy zaczną obowiązywać od wtorku, 23 maja.

"Nowelizacja rozporządzenia była niezbędna w kontekście uwzględnienia w treści świadectwa pracy ostatnich zmian w prawie pracy dotyczących wdrożenia pracy zdalnej - od 7 kwietnia 2023 r. oraz dyrektywy unijnej Work-Life Balance - od 26 kwietnia 2023 r." - wskazała organizacja.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwracało uwagę, że dostosowanie treści świadectwa pracy jest niezbędne ze względu na nowelizację Kodeksu pracy z grudnia 2022 roku, która od 7 kwietnia br. wprowadziła do przepisów możliwość wykonywania pracy w formie pracy zdalnej, w tym okazjonalnej pracy zdalnej.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi regulacjami pracownik może skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

Świadectwo pracy 2023 - nowe informacje od pracodawców

Grant Thornton podał, jakie nowe informacje będzie musiał zamieszczać pracodawca w świadectwie pracy:

- w ust. 6 pkt 1 świadectwa pracy - liczba dni lub godzin zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 1481 Kodeksu pracy - zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym),

- w ust. 6 pkt 3 świadectwa pracy - liczba dni urlopu opiekuńczego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 1731 Kodeksu pracy - urlop opiekuńczy przysługuje pracownikowi w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym),

- W ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy - liczba dni wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 6733 Kodeksu pracy - okazjonalna praca zdalna przysługuje na wniosek pracownika w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym).

NOWY WZÓR ŚWIADECTWA PRACY

Jak wyjaśniła organizacja, pracodawcy są zobowiązani do wystawiania świadectw pracy zawierających nowe informacje już od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia. "Informacje te są niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustal stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy" - podkreślono.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości