Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Niedługo nowy obowiązek podatkowy

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VAT
Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VATpodatki.gov.pl
wideo 2/4
podatki.gov.plIndywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VAT

Od 1 października 2020 roku zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT, w tym dla jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o obowiązek składania plików JPK_VAT z deklaracją VAT przez wszystkich przedsiębiorców.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów.

Po zmianach przedsiębiorca, zamiast - jak obecnie - składać odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz z załącznikami i odrębnie JPK-VAT, będzie przesyłał jeden plik JPK_VAT. Tym samym zrealizuje łącznie dwa obowiązki. Po zmianach będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: - JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie; - JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Nowy JPK_VAT to ważne i potrzebne narzędzie analityczne. Według MF, dzięki danym przesyłanym w nowej formule administracja będzie działać jeszcze precyzyjniej, a to oznacza lepszą ochronę uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. Dodano, że nowy JPK_VAT to też odciążenie dla firm, dzięki niemu zniknie obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Przesunięcie terminu

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT przez wszystkich podatników został przesunięty z powodu pandemii - pierwotnym terminem był 1 lipca. 

"Przesunięcie wejścia w życie raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich przedsiębiorców to efekt ich licznych wniosków. Zwracali w nich uwagę na trudności we wdrożeniu nowego rozwiązania od lipca 2020 r. z uwagi na pandemię COVID-19" - wyjaśnił resort finansów w komunikacie.

Kto składa JPK_VAT

JPK objął swoim działaniem około 1,6 miliona płatników VAT. System wszedł w życie w ograniczonym zakresie od połowy 2016 roku. Od 1 lipca 2016 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT objął duże przedsiębiorstwa, a małe i średnie od 1 stycznia 2017 roku.

Od początku 2018 roku do tego grona dołączyli mikroprzedsiębiorcy prowadzący elektroniczną ewidencję VAT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości