"Pod koniec roku lawinowo wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy podejmą podobne decyzje"

Autor:
mb/dap
Źródło:
"Puls Biznesu", PAP
Bogusław Grabowski o stanie finansów publicznych
Bogusław Grabowski o stanie finansów publicznychTVN24
wideo 2/5
TVN24Bogusław Grabowski o stanie finansów publicznych

Przedsiębiorcy w pierwszym półroczu 2022 roku zawiesili ponad 161 tysięcy firm, natomiast zamknęli 104,3 tysiąca - pisze piątkowy "Puls Biznesu", powołując się na dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jak pisze "PB", małe i średnie przedsiębiorstwa "mają pod górkę, bo muszą walczyć z inflacją i niekorzystnymi zmianami podatkowymi".

Gazeta informuje, powołując się na dane MRiT, że w pierwszym półroczu br. przedsiębiorcy zawiesili ponad 161 tys. firm, natomiast zamknęli 104,3 tys. "To niemal o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Według ekspertów pod koniec roku lawinowo wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy podejmą podobne decyzje. Wpływ na to będą miały m.in. negatywne skutki pandemii, przepisy Polskiego Ładu i szalejąca inflacja" - ocenia dziennik.

Warunki prowadzenia biznesu

Z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator, wynika, że 69 proc. przedsiębiorców uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. "Najbardziej krytycznie sytuację oceniają właściciele małych firm. Eksperci Lewiatana zwracają ponadto uwagę, że jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców w kontekście zmian w prawie i działań administracji — obawia się ich aż 68 proc." - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Sytuacja budżetu państwa nie wygląda różowo — jego lwią część stanowią podatki płacone przez przedsiębiorców. Kiedy rentowność firmy jest pod znakiem zapytania, to pierwszą myślą jej właściciela jest zawieszenie działalności. Każde zamknięte lub zawieszone przedsiębiorstwo oznacza mniejsze wpływy gotówki do budżetu państwa - mówi w rozmowie z gazetą Krzysztof Wojtas, dyrektor generalny w SaldeoSMART.

Jak podkreśla "PB", na początku przyszłego roku "może być jeszcze gorzej, bo sporo tzw. ryczałtowców, czyli podatników rozliczających PIT od przychodów, zapłaci wyższą składkę zdrowotną". "Jeżeli pod koniec roku okaże się, że przedsiębiorca zarobił więcej, niż zadeklarował, będzie musiał wyrównać wysokość składki zdrowotnej za każdy miesiąc wstecz aż do stycznia 2022 r. Ponadto z powodu szalejącej inflacji część mikrofirm przekroczy obroty wynoszące 200 tys. zł w skali roku i będzie musiało rozliczać VAT" - dodaje dziennik.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Gazeta wskazuje, że zabieg zawieszenia działalności gospodarczej jest "stosunkowo łatwy do wykonania", podobnie jak jej odwieszenia. "Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć online. Firmy zarejestrowane w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - red.) mają prawo to robić bezterminowo, natomiast przedsiębiorcy wpisani do KRS mogą zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy" - czytamy. Zawieszenie działalności nie wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS.

Kamil Cieszkowski, współwłaściciel biura rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, zwraca uwagę na liczbę nowych rejestracji w CEIDG. - Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu dwóch pierwszych kwartałów zarejestrowano 186 542 nowe firmy. Wciąż jednak więcej przedsiębiorców decyduje się na zamknięcie lub zawieszenie działalności niż na otwarcie nowego biznesu - wskazuje Cieszkowski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: "Puls Biznesu", PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości