TVN24 Biznes | Dla seniora

Część emerytów dostała zwrot pieniędzy. "Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków"

TVN24 Biznes | Dla seniora

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emeryturTVN24
wideo 2/6
TVN24Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur

Po wejściu Polskiego Ładu część emerytów i rencistów otrzymała w styczniu niższe świadczenia niż w grudniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorek, że pierwsi świadczeniobiorcy otrzymali zwrot nadpłaconego podatku. Chodzi o emerytów emerytów i rencistów, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920-12 800 złotych.

Na początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach, zapowiadane przez PiS w ramach programu Polski Ład. Najważniejsze elementy reformy to wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wzrost progu podatkowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Na początku stycznia okazało się, że są przypadki wśród m.in. emerytów, gdy świadczenia w porównaniu z grudniowymi były niższe.

W związku z tym minister finansów Tadeusz Kościński przygotował rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przepisy weszły w życie 8 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład a emerytury

Na tej podstawie emeryci i renciści otrzymają wyrównania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że wyrównania otrzymały już osoby, których wypłata świadczeń wypada na 1. dzień miesiąca, w tym wypadku na 1 lutego. ZUS ma przelewać kolejne środki - zgodnie z terminami wypłaty świadczeń.

- Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym - zapowiedziała Gertruda Uścińska, w wypowiedzi przesłanej Polskiej Agencji Prasowej.

Szefowa ZUS dodała, że chodzi o osoby pobierające świadczenie w wysokości od 4920 do 12 800 zł, które w lutym otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. - W lutym bieżącego roku blisko 430 tysięcy osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 miliona złotych - poinformowała Uścińska.

Według ZUS 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto - po wprowadzeniu Polskiego Ładu zyska wyższą wypłatę na rękę. Dla grupy otrzymującej świadczenia w przedziale 4920 zł-12 800 zł wprowadzenie Polskiego Ładu ma być neutralne. "Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie" - podkreślił ZUS.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości