Ważna zmiana dla emerytów w sprawie legitymacji

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki atakuje PO za podwyższenie wieku emerytalnego
Mateusz Morawiecki atakuje PO za podwyższenie wieku emerytalnego TVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki atakuje PO za podwyższenie wieku emerytalnego

Legitymacje emeryta-rencisty od stycznia 2023 roku są wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie elektronicznej, chyba że zostanie złożony wniosek o wydanie tradycyjnego dokumentu - wyjaśnia ZUS. mLegitymację można przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

- Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

mLegitymacja emeryta-rencistyZUS

Legitymacje emeryta-rencisty w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty.

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Po 1 stycznia 2023 emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości