TVN24 Biznes | Dla seniora

Kiedy wypłaty czternastych emerytur? Komunikat ministerstwa

TVN24 Biznes | Dla seniora

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensować
Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensowaćTVN24
wideo 2/7
TVN24Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensować

Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się 25 sierpnia - przypomina resort rodziny i polityki społecznej na stronie rządowej. Ministerstwo wyjaśnia przy tym, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tym zakresie i podaje daty kolejnych dni, w których realizowane będą wypłaty.

"Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września" - napisano w komunikacie MRiPS.

"Będzie wypłacana z urzędu"

- Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych smsów czy jakichkolwiek innych czynności. Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów - podkreśliła cytowana w komunikacie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodała, że "pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą".

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura to świadczenie dla emerytów i rencistów. Ci, którzy pobierają świadczenia do 2900 zł brutto, otrzymają "czternastkę" w pełnej wysokości, tj. 1338,44 zł brutto. Natomiast osoby przekraczające kryterium o kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych otrzymają świadczenie w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

W 2022 roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób - ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości