Będzie 15. emerytura? Minister odpowiada

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o czternastych emeryturach w 2023 roku
Premier Morawiecki o czternastych emeryturach w 2023 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Morawiecki o czternastych emeryturach w 2023 roku

15. emerytura będzie wypłacana w kolejnym roku? Jak powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) Marlena Maląg, resort nie prowadzi prac nad wprowadzeniem 15. emerytury. Projekt ustawy w sprawie wypłaty stałej 14-stki zostanie skierowany do Sejmu natomiast na początku 2023 roku.

- Nie trwają prace na temat 15. emerytury. (...) Wprowadzamy na stałe 14. emeryturę, 13. jest na stałe, jest godna waloryzacja - wymieniała w Studiu PAP.

"14. emerytura ma być świadczeniem na stałe"

Jak dodała Maląg, "są jeszcze inne wsparcia w postaci tarczy antyinflacyjnej, dofinasowania do zakupu węgla, zamrożenie cen energii". - To jest grupa osób (seniorzy - red,), która korzysta z tego wsparcia. Nie mówiąc o innych programach, które są realizowane dla seniorów, jak opieka 75+, leki 75+, ale także cały pakiet związany z aktywnością osób starszych - powiedziała Maląg.

- Decyzja została podjęta, że 14. emerytura ma być świadczeniem na stałe. (...) Projekt ustawy na początku przyszłego roku trafi do Sejmu. (...) 14. emerytura tym różni się od 13. emerytury, że ma kryterium dochodowe. Jaki będzie poziom kryterium dochodowego - określimy po analizach, które prowadzimy - dodała.

W 2022 roku czternasta emerytura trafiła do ok. 9 mln osób - ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Czytaj także: Podwyżka emerytur z kwotą minimalną. Jest decyzja rządu>>>

Marlena Maląg o 500 plus

Maląg poinformowała ponadto, że na ten moment MRiPS nie przygotowuje zmian w wysokości świadczenia 500 plus, a inne działania prodemograficzne zostaną przedstawione w strategii demograficznej kraju, której opracowanie jest na ukończeniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości