Bez podatku, ale z pobraną składką zdrowotną. ZUS o terminie wypłaty trzynastek dla emerytów

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier o waloryzacji emerytur
Premier o waloryzacji emeryturTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier o waloryzacji emerytur

Trzynaste emerytury będą wypłacane w kwietniu wraz ze zwykłą emeryturą lub rentą - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 złotych. W takiej samej wysokości trafi ono do wszystkich seniorów.

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

13 emerytura - kiedy zostanie wypłacona?

W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki.

- Ministerstwo Finansów w tym roku zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w wypowiedzi przesłanej PAP.

- Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – dodaje prezes ZUS.

13 emerytura - kto otrzyma świadczenie?

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł.

Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł.

Waloryzacja emerytur 2022TVN24 Biznes

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości