TVN24 Biznes | Dla pracownika

Polacy ruszają po podwyżki. Nowe badanie

TVN24 Biznes | Dla pracownika

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracyTVN24
wideo 2/6
TVN24Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy

Blisko co trzeci pracownik planuje w tym roku poprosić aktualnego pracodawcę o podwyżkę, a co piąty rozejrzy się za lepiej płatną pracą - wynika z badania firmy Personnel Service. Większość firm zamierza podnosić wynagrodzenia. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym większa szansa na niższą pensję.

Według badania Personnel Service "Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022", 45 proc. zatrudnionych dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, 38 proc. widzi ją jako neutralną, a 14 proc. osób wskazuje, że jest źle. 6 na 10 osób jest przekonanych, że ich sytuacja zawodowa w 2022 r. będzie taka sama lub lepsza niż w poprzednim. Pogorszenia spodziewa się co szósty pracownik.

Rynek pracy. Polacy będą ubiegać się o podwyżki

Jednocześnie 60 proc. badanych deklaruje, że będzie się starało o podwyżkę swojego wynagrodzenia. Największy odsetek pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę (29 proc. wskazań). Z kolei co piąty pracownik poszuka lepiej płatnej pracy, a co dziesiąty rozejrzy się za pracą dorywczą.

Jednym z argumentów za zwiększaniem swojego wynagrodzenia, poza inflacją i rosnącymi stopami procentowymi, są zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem - wskazano w badaniu. Dla 35 proc. osób Polski Ład nie miał wpływu na ich wynagrodzenie netto, a 31 proc. pracowników twierdzi, że teraz ich miesięczna pensja jest mniejsza niż jeszcze w zeszłym roku. Podwyżkę zaobserwowało 16 proc. zatrudnionych.

Jak zwrócił uwagę założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w środowej informacji firmy, w lutym 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 11,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 6220,04 zł brutto. "Jest to zgodne z oczekiwaniami pracowników, którzy, mierząc się m.in. z inflacją, która w marcu przekroczyła 10 proc., rosnącymi stopami procentowymi czy Polskim Ładem, na którym stracił co trzeci zatrudniony, chcą zarabiać więcej" - stwierdził.

Zgodnie z "Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022" połowa przedsiębiorców deklaruje, iż zamierza podnosić wynagrodzenia. Wśród nich co piąty planuje podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, 17 proc. chce wyrównać inflację, a 16 proc. deklaruje, że podniesie pensje niezależnie od inflacji i wyższego poziomu płacy minimalnej.

Wynagrodzenia w firmach

Z badania wynika, że 52 proc. firm zamierza podnosić pensje. Wśród nich 19 proc. planuje podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, 17 proc. chce wyrównać inflację, a 16 proc. deklaruje, że podniesie pensje bez względu na inflację i wyższy poziom płacy minimalnej. W przypadku 28 proc. pracodawców jest plan, żeby wynagrodzenia się nie zmieniły, a 7 proc. planuje obniżkę. Im mniejsza firma tym większa szansa na niższą pensję – 2 proc. największych przedsiębiorstw planuje obniżkę wynagrodzeń w porównaniu do 8 proc. średnich i 11 proc. małych.

Jak zaznaczył Inglot, co druga firma planuje podwyżki o maksymalnie 6-10 proc., co czwarta - o 1-5 proc., a 17 proc. przedsiębiorstw - o 11-15 proc. Natomiast 13 proc. zatrudnionych może liczyć na wzrost pensji przekraczający 16 proc. aktualnego wynagrodzenia.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI 8-12 lutego 2022 r. Próbę pracowników dobrano metodą selekcji z ogólnopolskiej próby losowo-kwotowej 1000 osób w wieku od 18-tu lat wzwyż. Próbę pracodawców o liczebności N=300 dobrano w podziale na strukturę zatrudnienia – n=100 firm małych (10-49 pracowników), n=100 firm średnich (50-249 pracowników) oraz n=100 firm dużych (250+ pracowników) – z uwzględnieniem województwa (miejsca prowadzenia działalności) oraz branży.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości