TVN24 Biznes | Dla pracownika

Polski Ład a umowa zlecenie. Ministerstwo wyjaśnia, kto zyska, a kto straci

TVN24 Biznes | Dla pracownika

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Aneta Lech o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Aneta Lech o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/6
TVN24Aneta Lech o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu wpływają na zarobki zleceniobiorców. Ministerstwo Finansów pokazuje, dla kogo nowe przepisy mogą być korzystne, a kto będzie stratny. Resort odniósł się także do skutków nowego rozporządzenia dotyczącego zaliczek na PIT dla osób ze zleceniami.

Ministerstwo Finansów podaje, że w Polsce jest ok. 1,7 miliona osób, których głównym źródłem przychodów w ciągu roku jest (zgodnie z definicją PIT) "działalność wykonywana osobiście", czyli na przykład umowa zlecenie lub umowa o dzieło.

Zdaniem MF dla 96 proc. osób, których głównym źródłem przychodu jest "działalność wykonywana osobiście", Polski Ład jest neutralny (68 proc.) lub korzystny (28 proc.) w skali roku. Według MF tylko 4 proc. z tej grupy straci na wprowadzeniu nowych przepisów.

Polski Ład a umowa zlecenie - kto zyska, kto straci?

Resort podał też wyliczenia dotyczące Polskiego Ładu. Według tabelki osoby zarabiające na umowie zleceniu do 1450 zł brutto miesięcznie mają w ogóle nie odczuć zmian. Polski Ład ma być natomiast korzystny dla osób zarabiających od 1450 zł do 4900 zł brutto.

Stratne mają być osoby, które przekroczą 4900 zł brutto (w przypadku zleceń nie ma zastosowania ulga dla klasy średniej).

W wyliczeniach przyjęto założenie, że umowa zlecenie jest wyłącznym źródłem przychodu.

Polski ŁadTwitter, Ministerstwo Finansów

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład a umowa zlecenie - będzie korekta wynagrodzeń

Ministerstwo wyjaśnia, że w przypadku umowy-zlecenia kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana przy wypłacie wynagrodzenia (zleceń nie dotyczy deklaracja PIT-2), a dopiero na koniec roku, przy rozliczeniu PIT.

"Stąd zleceniobiorcy mogli otrzymać niższą wypłatę wynagrodzenia w styczniu 2022 r. Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. to koryguje. Przedłuża ono termin poboru zaliczek na podatek dochodowy" - tłumaczy MF.

Oznacza to, że osoby, które dostały niższe wynagrodzenie, mimo że miały skorzystać na Polskim Ładzie, otrzymają wyrównanie. Ministerstwo dodaje, że "zleceniobiorca nic nie musi robić, rozporządzenie działa z automatu".

Umowa zlecenie - wniosek o niestosowanie mechanizmu

Resort zaznacza jednak, że w przypadku gdy zleceniobiorca nie chce, aby pobierana była mniejsza zaliczka na podatek, bo np. pracuje w dwóch miejscach, może złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu wynikającego z rozporządzenia.

Resort daje też instrukcje dla zleceniodawców. "Zleceniodawca porównuje wysokość zaliczki obliczonej zgodnie ze stanem prawnym przed i po 2022 r. i pobiera tę niższą. Zazwyczaj w przypadku umów zlecenia będzie to zaliczka obliczona według przepisów obowiązujących w 2021 r." - opisuje MF.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości