Ważny dokument i wyższa pensja na rękę. Apel do pracowników

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
PIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PIT
PIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PITTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSPIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PIT

Dzięki wypełnieniu formularza PIT-2 miesięczna pensja netto będzie wyższa - przypomina Ministerstwo Finansów. Przekazanie deklaracji PIT-2 pracodawcy umożliwi bowiem wcześniejsze skorzystanie z wyższej kwoty wolnej poprzez zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy. Od 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, która może złożyć PIT-2.

- Wraz z nowym rokiem zachęcamy podatników do złożenia formularza PIT-2 u swoich pracodawców. Formularz PIT-2 pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek PIT maksymalnie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a więc 300 złotych - powiedziała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Patrycja Dudek.

- Oświadczenie warto złożyć ze względu na ubiegłoroczne zwiększenie tak zwanej kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych. Jego złożenie oznacza wyższą pensję na rękę co miesiąc - wyjaśniła.

PIT-2. Kiedy i jak go złożyć?

MF podkreśla, że formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć go w dowolnym innym momencie. Oświadczenia złożone przed 1 stycznia 2023 r. wciąż są ważne, o ile nie zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek. Nie ma obowiązku ich odnawiania.

Resort finansów przypomniał, że z początkiem 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz składać mogą zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski.

- Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym. Nowością jest też możliwość złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej. Mogą oni złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy – powiedziała rzeczniczka MF.

PIT-2. Kwota wolna u trzech płatników

Ponadto nowe przepisy pozwalają na stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Możliwość ta będzie dotyczyła m.in. osób na umowach o pracę, jak i osób na umowach zlecenia.

- Osoby te będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 300 zł, między dwóch - po 150 zł - lub trzech płatników - po 100 zł, składając u każdego z nich PIT-2. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku - wskazuje Patrycja Dudek.

PIT-2. Wzór deklaracji

Od początku 2023 roku obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2. Co ważne, nawet jeśli PIT-2 nie został złożony, pracownik nie traci prawa do skorzystania z kwoty wolnej. Będzie ona uwzględniona w rozliczeniu rocznym, a podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku.

NOWY WZÓR PIT-2 >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości