TVN24 Biznes | Dla pracownika

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia

TVN24 Biznes | Dla pracownika

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak odebrać wolne za święta?
Jak odebrać wolne za święta?TVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSJak odebrać wolne za święta?

Tegoroczne Boże Narodzenie wypada w weekend, a Nowy Rok - w sobotę. 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia to dni ustawowo wolne od pracy. Czy w związku z tym pracodawca będzie musiał przyznać pracownikowi za nie dodatkowe dni wolne? Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wyjaśnia.

- Każde święto, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o osiem godzin. Jeżeli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, to nie ma innej możliwości zrealizowania tego przepisu, jak udzielenie dnia wolnego od pracy - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes szefowa Sekcji Poradnictwa Głównego Inspektoratu Pracy Aleksandra Zagajewska.

Dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia i 1 stycznia

Oznacza to, że dodatkowe dni wolne będą nam przysługiwały za 25 grudnia, kiedy wypada pierwszy dzień Bożego Narodzenia, oraz 1 stycznia 2021, czyli Nowy Rok.

Aleksandra Zagajewska dodała, że to, kiedy należy odebrać taki dzień, "ustala pracodawca".

- Musi się zmieścić w okresie rozliczeniowym (...). Musi to nastąpić w zależności od tego, jaki okres rozliczeniowy jest przyjęty w zakładzie pracy, w tym czasie. Może być miesięczny, dwumiesięczny, a nawet dwunastomiesięczny. Wszystko zależy od organizacji przyjętej w zakładzie pracy - tłumaczyła.

Aleksandra Zagajewska podkreśliła, że dodatkowy dzień wolny nie należy się za 26 grudnia, gdyż drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w niedzielę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia

Wigilia Bożego Narodzenia w 2021 roku wypada w piątek, 24 grudnia. Nie jest to święto w rozumieniu ustawy o dniach wolnych od pracy. Jednocześnie zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, 24 grudnia handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem po godzinie 14 są zakazane.

Przy czym przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Dzień wolny za święto w sobotę. Kary za nieprzyznanie

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie zgodzi się na przyznanie dodatkowego dnia wolnego za święto w sobotę? W takim przypadku ryzykuje on otrzymanie grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Ponadto nieoddanie dnia wolnego oznaczałoby przekroczenie normy pracy przez pracownika, a co za tym idzie – konieczność wypłacenia mu dodatku za nadgodziny.

Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło).

PAP

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości