"Puste" faktury, milionowe unijne dotacje i trzech zatrzymanych

Autor:
tm/gp
Źródło:
TVN24 Białystok
Do sprawy zatrzymano trzech mężczyzn
Do sprawy zatrzymano trzech mężczyznLubelska policja
wideo 2/9
Lubelska policjaDo sprawy zatrzymano trzech mężczyzn

Trzech mężczyzn z Lubelszczyzny ma odpowiedzieć za wyłudzenie funduszy unijnych. Podejrzani są o obrót "pustymi" fakturami. Jeden został aresztowany, dwóch ma dozór policyjny. Na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 milionów złotych.

Śledztwo dotyczy wyłudzenia dotacji unijnych w kwocie prawie 8,5 miliona złotych przez jednego z zamojskich przedsiębiorców.

- Mężczyzna - dzięki współpracy z innymi podmiotami - uczestniczył w obrocie "pustymi" bądź częściowo "pustymi" fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze – mówi komisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Trzech zatrzymanych, jeden w areszcie

Mundurowi zatrzymali na terenie powiatu zamojskiego trzech mężczyzn w wieku 29, 43 i 46 lat. Zabezpieczyli też nośniki danych, kopie binarne jednostek komputerowych, dokumentację dotyczącą prowadzonych działalności, faktury oraz gotówkę w łącznej kwocie prawie 40 tys. zł.

Mężczyźni zostali doprowadzenie do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Usłyszeli już zarzuty związane wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Dwaj z nich - 29 i 43-latek - mają dozór policyjny. Zastosowano też wobec nich poręczenia majątkowego po 30 tys. zł.

- Odpowiadający za zorganizowanie całego procederu 46-latek został zaś, na wniosek śledczych, tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Dodatkowo na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 milionów złotych – informuje komisarz Gołębiowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. W postępowanie zaangażowani są również funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Lubelska policja

Pozostałe wiadomości