Kot wygrzewa się na piecu, a bałwan gotuje. Niezwykłe zimowe rzeźby

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Śniegowe rzeźby z PodlasiaAgata Łysak-Matwiejuk
wideo 2/5
Agata Łysak-MatwiejukŚniegowe rzeźby z Podlasia

Obok jednego z domów w Zabłudowie (Podlaskie) stanął bałwan. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że trzyma garnek, który za chwilę umieści na "gorącym" piecu. Na kafelkach siedzi zaś kot. 

- Ja wyłącznie dałam inspirację – śmieje się Agata Łysak-Matwiejuk. Jej mąż Tomasz wyrzeźbił przy domu śnieżny piec kaflowy. - Wziął sprzęt rzeźbiarski z prowadzonej przez nas pracowni artystycznej. Zajęło mu to godzinę. Natomiast bałwana i kota ulepiły siostrzenica z koleżanką – opowiada nasza rozmówczyni.  OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Takie rzeźbienie wymaga precyzji

Wspomina, że przez kilka dni rodzina nie miała prądu. Nie było też zasięgu. - Takie śnieżyce już mało kto dziś pamięta. Postanowiliśmy, że trzeba coś zrobić z wolnym czasem – mówi kobieta.  Instalacja robi wrażenie. Stworzenie każdego z elementów wymagało precyzji. - Piec jest swego rodzaju hołdem oddanym zmarłemu niedawno dziadkowi męża. Był zdunem i mieszkał w miejscowości Kaniuki, w domu podobnym do naszego. Mój maż był bardzo związany z dziadkiem. Podobnie jak on, stara się ocalić od zapomnienia to, co na Podlasiu mamy najlepsze. Stąd też nasz, liczący niemal 90 lat dom mąż sam odmalował i stara się o niego dbać w taki sposób, żeby zachować lokalny klimat – tłumaczy Łysak-Matwiejuk. 

Śniegowe rzeźby z PodlasiaAgata Łysak-Matwiejuk

Na piecu się nie skończy

O ile nie przyjdzie odwilż, w planach są kolejne zimowe rzeźby. - Zyskują taką popularność, że teraz już nie mamy wyjścia. Wcześniej maż na przykład stworzył kurę znoszącą białe jajka – uśmiecha się nasza rozmówczyni.

Piec kaflowy ze śniegu, a na nim śnieżny kotAgata Łysak-Matwiejuk
Google Maps

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agata Łysak-Matwiejuk