TVN24 | Białystok

Kupowany na Litwie, miał być sprzedawany na Łotwie, przez Niemcy trafiał do Polski

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Służby zatrzymały dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej
Służby zatrzymały dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczejKAS, CBŚP
wideo 2/7
KAS

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej z branży paliwowej. Według śledczych działali w latach 2016-2018. Miesięcznie mogli wprowadzać do obrotu nawet 160 cystern z nielegalnym olejem napędowym. 

- Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa mogła działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Niemiec. Olej napędowy był kupowany od kontrahentów z Litwy, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Niemczech, po czym przeprowadzano zmianę jego przeznaczenia na olej smarowy – mówi oficera prasowego podlaskiej KAS starszy aspirant Maciej Czarnecki.

Z dokumentacji wynikało, że zaklasyfikowany w ten sposób olej był rozprowadzany na Łotwie. - Towar ostatecznie nie docierał do tego kraju, a był sprzedawany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT – zaznacza.

"Wstępnie straty Skarbu Państwa szacuje się na około 32 miliony złotych"

KAS i CBŚP przeszukały kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i siedzib podmiotów gospodarczychKAS, CBŚP

Na podstawie zebranych dowodów śledczy zatrzymali w ubiegłym tygodniu dziewięć osób na terenie województwa mazowieckiego. Przeszukali kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowania oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczona dokumentacja, komputery, nośniki danych i telefony są poddawane analizie.

Według śledczych grupa działała w latach 2016-2018. Miesięcznie mogła wprowadzać do obrotu nawet 160 cystern z nielegalnym olejem napędowym.

Gang mógł działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy i NiemiecKAS, CBŚP

- Wstępnie straty Skarbu Państwa szacuje się na około 32 miliony złotych. Olej napędowy transportowano z Litwy do Niemiec w cysternach, a z Niemiec - aby zakamuflować działania i uniknąć kontroli - przewożono go w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych – opowiada st. asp. Maciej Czarnecki.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby - zarzut kierowania tą grupą.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Dodatkowo zatrzymani są podejrzani o przestępstwa karnoskarbowe. Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, a sześć kolejnych objęto dozorem policyjnym oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań - podkreśla oficer.

Funkcjonariusze CBŚP i KAS działają pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KAS, CBŚP

Pozostałe wiadomości