TVN24 | Białystok

Strzał padł z ambony, Bąbla nie udało się uratować. Myśliwy usłyszał zarzut zabicia psa

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
Fakty TVN, PAP
Tarnawatka-Tartak. Właściciel wyszedł na spacer z psem. W pewnym momencie usłyszał skowyt. Zwierzak został postrzelony
Tarnawatka-Tartak. Właściciel wyszedł na spacer z psem. W pewnym momencie usłyszał skowyt. Zwierzak został postrzelony Fakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVNTarnawatka-Tartak. Właściciel wyszedł na spacer z psem. W pewnym momencie usłyszał skowyt. Zwierzak został postrzelony

69-letni Wiesław Ś. usłyszał zarzut zabicia psa Bąbla, który w pobliżu wsi Tarnawatka-Tartak (Lubelskie) wyszedł z właścicielem na spacer. Strzał padł z pobliskiej ambony. Myśliwy odjechał, choć właściciel psa wołał, żeby pomógł. Jeszcze tego samego dnia został zatrzymany przez policję.

Bąbel był z rodziną od roku, od szczeniaka. - To jest tak drastyczna sytuacja, że nie wiemy, jak zakomunikować to naszym dzieciom. Cała rodzina teraz płacze – mówiła w wyemitowanym 5 grudnia materiale "Faktów" TVN Anna Piwko.

W piątek (26 listopada) około godziny 14 jej brat wyszedł z Bąblem na spacer po polach w pobliżu wsi Tarnawatka-Tartak. W pewnym momencie mężczyzna usłyszał huk wystrzału i skowyt psa, który oddalił się od właściciela jedynie na odległość kilkudziesięciu metrów.

Weterynarz musiał uśpić psa

Bąbel był z rodziną od rokuArchiwum prywatne właścicieli psa

Okazało się, że zwierzak został postrzelony. Strzelec zszedł z pobliskiej ambony myśliwskiej i zniknął w lesie. Potem wsiadł do samochodu i odjechał, choć wołano, by pomógł. Pies został zaś zawieziony do weterynarza w Tomaszowie Lubelskim, jednak – jak informuje sierżant sztabowy Małgorzat Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim – rana była na tyle poważna, że czworonoga się nie udało uratować i został uśpiony.

- Wykonane w tej sprawie czynności wykazały, że do psa strzelano z broni myśliwskiej – dodaje policjantka.

Znaleziono u niego broń typu sztucer

Mundurowi odnaleźli strzelca jeszcze tego samego dnia. Okazało się, że to 69-letni myśliwy z gminy Tarnawatka. - Policjanci zabezpieczyli u niego broń typu sztucer, która zostanie poddana szczegółowym badaniom laboratoryjnym – podkreśla sierż. szt. Pawłowska.

Pies miał na tyle poważną ranę, że nie dało się go uratować Archiwum prywatne właścicieli psa

Zawiadomienie do prokuratury i Polskiego Związku Łowieckiego złożył w tej sprawie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Podejrzany nie przyznał się do winy

- W tym wypadku nie mam wątpliwości, że odpowiedzialność karna dla sprawcy tego czynu powinna być adekwatna. Powinno być więzienie dla wszystkich, którzy wyrządzają krzywdę zwierzętom. Cieszę się, że również w tej sprawie mogłem złożyć zawiadomienie do prokuratury. Mam nadzieję, że oddzielne postępowanie dotyczące aspektu dyscyplinarnego przeprowadzi PZŁ – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

69-latek usłyszał już zarzut zabicia psa. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za zabicie zwierzęcia grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

- Przepisy w tej materii są zero-jedynowe. Nie wolno strzelać ani do psów, ani do kotów - komentował w materiale "Faktów" TVN Radzisław Woliński z Koła Łowieckiego Dąbrowa w Poznaniu.

Pies został postrzelony w pobliżu miejscowości Tarnawatka-Tartak w powiecie tomaszowskim

Autor:tm/gp

Źródło: Fakty TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne właścicieli psa

Pozostałe wiadomości