Ta tajemnica czekała na odkrycie od setek lat. Skuli tynk i zobaczyli wizerunek mnicha

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
W dawnym klasztorze powstaje Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów (materiał z 21.04.2021)
W dawnym klasztorze powstaje Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów (materiał z 21.04.2021)Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
wideo 2/7
slideshow bia

Podczas prac budowlanych w dawnym klasztorze w Sejnach (województwo podlaskie) robotnicy trafili na polichromię wykonaną prawdopodobnie w XVII wieku. Malowidło ma być zachowane. Będzie można je podziwiać po otwarciu powstającego tam muzeum. 

W dawnym klasztorze dominikańskim trwają prace budowlane związane z adaptacją obiektu na cele muzealno-wystawiennicze. Ma tam bowiem powstać Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

- W części zachodniej budynku wykonawcy natrafili pod warstwą tynku na polichromię przedstawiającą wizerunek anonimowego mnicha. Malowidło najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Odkryto też otwór okienny wraz z fragmentem stolarki. – Oba relikty zostaną zachowane – zaznacza konserwator.

Ostatni dominikanie opuścili sejneński klasztor 1 grudnia 1804 roku

Wizerunek mnicha ukryty był pod tynkiemPodlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków 

Dominikanie przybyli do Sejn w 1603 roku. Szesnaście lat później rozpoczęli - zakończoną po 1690 roku - budowę klasztoru. Obok pracy apostolskiej i duszpasterskiej, zakonnicy prowadzili nowicjat. Oraz najpierw parafialną, a później klasztorną, szkółkę z internatem. W 1796 roku otworzyli też szkołę średnią.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Gdy po rozbiorach Sejny znalazły się w prowincji zwanej Prusami Nowowschodnimi, rząd pruski skonfiskował dominikanom wszystkie grunty, lasy i jeziora oraz kapitały, doprowadzając do skrajnego zubożenia sejneńskiego konwentu – mówi ksiądz prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, do której należy dziś dawny klasztor.

W 1804 roku doszło do kasaty, a zakonników przeniesiono do Różanegostoku. Ostatni dominikanie opuścili sejneński klasztor 1 grudnia 1804 roku. Duszpasterstwo w parafii przejęli zaś księża diecezjalni.

"W latach 1826 - 1915 działało tu też seminarium diecezjalne"

- W okresie Księstwa Warszawskiego, w 1807 roku, w zabudowaniach poklasztornych rozpoczęło działalność liceum, które - przechodząc różne zmiany i reorganizacje - funkcjonowało do 1841 roku. W latach 1826 - 1915 działało tu też seminarium diecezjalne. Zostało zlikwidowane po tym jak podczas I wojny światowej Sejny zajęły wojska niemieckie, a w lutym 1915 roku w pomieszczeniach poklasztornych rozlokował się szpital wojenny – opowiada proboszcz.

Odkryto też otwór okienny wraz z fragmentem stolarkiPodlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków 

W latach 1923-39 z pomieszczeń korzystało gimnazjum męskie im. św. Kazimierza, a po II wojnie światowej, od 1946 roku - Publiczna Dokształcająca Szkoła Zawodowa, nazywana od roku szkolnego 1953/54 Zasadniczą Szkołą Mechanizacji Rolnictwa. Funkcjonowała do połowy 1970 roku.

Otwarcie muzeum planowane jest na wrzesień 2022 roku

- Później mieściła się tu między innymi biblioteka miejska czy dom kultury. Dawny klasztor został zwrócony parafii pod koniec lat 80. Był w opłakanym stanie. Na początku XXI wieku został uporządkowany na tyle, że można było tam wejść, w latach 2006-07 wymieniono dach. Od tego czasu prezentowane tu były doraźne ekspozycje muzealne przygotowywane przez Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które współpracowało z parafią – mówi ks. Bzdak.

Dzieje klasztoru sięgają początków XVII wiekuPodlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków 

Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów ma być zaś otwarte we wrześniu 2022 roku. Wtedy planowane jest zakończenie prowadzonych obecnie prac.

Klasztor podominikański mieści się w Sejnach przy placu św. Agaty 6

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości