"Jeż" ugrzązł na brzegu rzeki Orzyszy. Wygrzebali go żołnierze

Autor:
tm//now
Źródło:
tvn24.pl
Amerykańcy żołnierze wydobyli z nabrzeża Orzyszy zaporę przeciwczołgową (materiał z 8.09.2021)
Amerykańcy żołnierze wydobyli z nabrzeża Orzyszy zaporę przeciwczołgową (materiał z 8.09.2021)Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu
wideo 2/7
Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w OrzyszuAmerykańcy żołnierze wydobyli z nabrzeża Orzyszy zaporę przeciwczołgową

Stacjonujący w okolicach Orzysza (województwo warmińsko-mazurskie) amerykańscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO wyciągnęli z ziemi "jeża", czyli zaporę przeciwczołgową najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Jedno z jej ramion przez lata wystawało na brzegu rzeki Orzyszy. "Jeż" stanął przed muzeum, obok czołgu T-34, który "wystąpił" w zeszłym roku w teledysku Kazika. 

- Zapora pochodzi najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i zostawiły ją tu wojska niemieckie. To jednak dopiero będziemy ustalali. Najważniejsze, że konstrukcję udało się wydobyć z ziemi - mówi Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.

Na profilu facebookowym tej instytucji można przeczytać, że jej zbiory wzbogaciły się właśnie o betonową zaporę przeciwczołgową, potocznie zwaną "jeżem".

Żołnierze użyli samochodu z wyciągarką

Jedno z ramion zapory było widoczne na powierzchni Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

"(…) waży około 300 kilogramów. Jedno jego ramię zawsze sterczy w górę i potrafi zablokować przejazd ciężkiego pojazdu opancerzonego" - czytamy w internetowym wpisie muzeum.

Zapora zakopana była na nabrzeżu rzeki Orzyszy. O jej wydobycie dyrekcja muzeum poprosiła stacjonujących w okolicach Orzysza, amerykańskich żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ci użyli ciężkiego sprzętu, czyli - należącego do armii - samochodu z wyciągarką.

Teren sprawdzili wcześniej saperzy

Żołnierze użyli ciężkiego sprzętu Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

- Jako że na nabrzeżu co jakiś czas odkrywane są niewybuchy, najpierw teren został sprawdzony przez saperów - wyjaśnia dyrektor Szymankiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Jeż" został ustawiony na ekspozycji przed budynkiem instytucji. - Stanął tuż obok zabytkowego czołgu T-34, który w zeszłym roku "wystąpił" w teledysku Kazika do piosenki "Nie mam na nic czasu, bo oglądam seriale" - uśmiecha się nasza rozmówczyni.

W ziemi zostały jeszcze co najmniej trzy "jeże"

"Jeż" stanął przy czołgu T-34Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

Dyrekcja muzeum liczy na dalszą owocną współpracę z żołnierzami.

- Ziemia może skrywać wiele tajemnic. Wiemy, że na nabrzeżu zakopane są jeszcze co najmniej trzy "jeże". Te akurat trudno byłoby wyciągnąć, bo nie wiadomo, czy zachowały się w całości, więc żołnierze mogliby mieć problem z zamontowaniem zaczepów - przyznaje dyrektor.

Ziemia może skrywać jeszcze wiele tajemnicMuzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu
"Jeż" stanął przed budynkiem Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

Autor:tm//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

Pozostałe wiadomości