TVN24 | Białystok

11-letni Filip uratował swoją rodzinę przed śmiercią w pożarze. Zbudził się, gdy usłyszał pożar, i zaalarmował domowników 

TVN24 | Białystok

Autor:
tm//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Oblasy. 11-letni Filip uratował swoją rodzinę przed śmiercią w pożarze. Teraz dostał odznakę
Oblasy. 11-letni Filip uratował swoją rodzinę przed śmiercią w pożarze. Teraz dostał odznakę KP PSP Puławy
wideo 2/5
BOHATERSKI 11LATEK

11-letni Filip z miejscowości Oblasy (Lubelskie) otrzymał ustanowioną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej odznakę "Iuvenis Forti". Dzielność i przytomność umysłu okazał, gdy - po tym, jak zbudził się w środku nocy i zobaczył ogień - uratował rodziców oraz siostry przed śmiercią w pożarze. 

- Gdyby nie nasz syn, to wszystko mogłoby się skończyć tragicznie - mówi w rozmowie z tvn24.pl Wioleta Bławat, mama 11-letniego Filipa, który dostał od straży pożarnej odznakę "Iuvenis Forti".

Ta ustanowiona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej odznaka przyznawana jest młodym ludziom, którzy swoją wzorową postawą przyczyniają się do uratowania życia i zdrowia innych osób.

11-letni Filip uratował swoją rodzinę. Dostał "Iuvenis Forti"KP PSP Puławy

Usłyszał, że coś się pali i obudził mamę

Tak było w środku nocy 2 grudnia zeszłego roku w miejscowości Oblasy w gminie Janowiec, gdzie w stojącym przy jednym z domów garażu wybuchł pożar.

Odznaka "Iuvenis Forti" została ustanowiona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży PożarnejKP PSP Puławy

- Filip ma ścianę swojego pokoju od strony garażu. Gdy usłyszał, że coś się pali, zbudził się i pobiegł do mnie. Dzięki niemu wszyscy zerwaliśmy się ze snu, również jego ojciec i dwie siostry. Zdołaliśmy uciec – opowiada nasza rozmówczyni.

Staż pożarną wezwał przejeżdżający obok mężczyzna

Pożar zauważył też, przejeżdżający obok, mężczyzna. To on wezwał czym prędzej straż pożarną. Ta ugasiła pożar. Spalił się garaż. Ogień objął też poddasze domu.

Czytaj też: Uratował rodzinę z płonącego mieszkania. "Wolałbym nie być nazywany bohaterem"

- Najważniejsze, że się uratowaliśmy. Jestem bardzo dumna z mojego syna – uśmiecha się pani Wioleta.

Odznaka wręczona podczas uroczystości w szkole

Filip jest uczniem czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Górze Puławskiej. Właśnie tam w czwartek (12 maja) odbyło się uroczyste wręczenie odznaczenia.

- Chłopiec nie spanikował i zaalarmował domowników. Wykazał się bohaterską postawą, która jest godna naśladowania – mówi brygadier Grzegorz Buzała z Komendandy Powiatowej PSP w Puławach.

Odznakę wręczył starszy brygadier Andrzej Kapica, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w PuławachKP PSP Puławy

Odznakę w imieniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wczęczył starszy brygadier Andrzej Kapica, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Puławach.

W uroczystości wzięli udział m.in. wójt gminy Janowiec Jan Gędek, zastępca wójta gminy Puławy Wojciech Gibaszek oraz dyrektor szkoły Hanna Padewska. Nie zabrakło też mamy Filipa wraz z rodzeństwem oraz uczniów.

Pożar wybuchł w miejscowości Oblasy w powiecie puławskim
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP Puławy

Pozostałe wiadomości