Kąpielisko zamknięte. Usuwają z plaży obumarłe szczeżuje. "Pracuję od blisko 40 lat w sanepidzie i nie pamiętam czegoś takiego" 

Autor:
tm//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl, iop.krakow.pl
Nielisz. Na plażę wypłynęły obumarłe szczeżuje
Nielisz. Na plażę wypłynęły obumarłe szczeżujeUrząd Gminy Nielisz
wideo 2/5
nielisz

Na terenie kąpieliska Moczydło nad zalewem w Nieliszu (Lubelskie) wprowadzono zakaz kąpieli. Wszystko przez to, że na powierzchni wody i na brzegu pojawiły się w dużych ilościach obumarłe małże, a konkretnie szczeżuje wielkie. Ich masowy wypływ powoduje - tak jak w przypadku martwych ryb - nieprzyjemny zapach. Małże są obecnie usuwane. 

Jak wyjaśnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu Stanisław Jaślikowski, powodem wprowadzenia zakazu kąpieli na terenie kąpieliska Moczydło nad zalewem w Nieliszu jest nadmierny wypływ obumarłych małż - szczeżuj wielkich.

- Obumarłe małże unosiły się na powierzchni wody i następnie zbierały się w dużych ilościach na brzegu, tworząc grubą warstwę na piasku – zaznacza.

Obumarłe szczeżuje wypłynęły masowo na plażę Urząd Gminy Nielisz 

Trwa usuwanie małż

Dodaje, że gmina zaczęła sprzątać plażę.

- Masowy wypływ obumarłych małż powoduje – tak jak w przypadku martwych ryb – nieprzyjemny zapach z powodu ich rozkładu, co dyskwalifikuje taką wodę z użytkowania przez kąpiących się - wyjaśnia szef zamojskiego sanepidu.

Na razie nie są znane przyczyny pojawienia się takiej ilości martwych zwierząt. Specjaliści nie wykluczają, że swój udział mają długotrwałe upały.

Masowy wypływ obumarłych małż powoduje nieprzyjemny zapach Urząd Gminy Nielisz 

Szef sanepidu: to pierwszy u nas taki przypadek.

Jaślikowski zaznacza, że trudno powiedzieć, jak długo potrwa jeszcze ta sytuacja.

- Jest trochę chłodniej, więc liczymy, że to coś pomoże. Nie mamy żadnych doświadczeń w tym temacie. Jest to pierwszy u nas taki przypadek. Pracuję blisko czterdzieści lat w sanepidzie i nie pamiętam czegoś takiego. Najczęściej kąpieliska były zamykane z powodu wykrycia bakterii E. coli bądź zakwitu sinic – dodaje inspektor sanitarny.

Czytaj też: Aquapark wznawia działalność. Dyrekcja doszła do porozumienia z ratownikami

Zamknięte jest jeszcze jedno kąpielisko

Na terenie województwa lubelskiego zlokalizowane są 33 kąpieliska. Oprócz tego w Nieliszu, zamknięte jest również kąpielisko nad zalewem Bojary w powiecie biłgorajskim. Tam powodem zakazu kąpieli jest zakwit sinic.

Szczeżuje wielkie

Szczeżuja wielka (Anodonta cygnea) to największy obecnie rodzimy małż słodkowodny w Polsce. Dawniej występował w naszym kraju często i - podobnie jak szczeżuja pospolita - był nawet wykorzystywany jako pokarm dla świń i drobiu. Obecnie w Polsce jest to gatunek rzadki, objęty ścisłą ochroną.

Zamknięte jest kąpielisko "Moczydło" nad zalewem w miejscowości Nielisz w powiecie zamojskim
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl, iop.krakow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Nielisz

Pozostałe wiadomości