TVN24 | Białystok

Chcą odtworzyć średniowieczne grodzisko, zacząć mają od wycięcia 110 drzew

TVN24 | Białystok

Autor:
Tomasz
Mikulicz
Źródło:
tvn24.pl
Motycz. Gmina planuje stworzyć wczesnośredniowieczny skansen
Motycz. Gmina planuje stworzyć wczesnośredniowieczny skansenUrząd Gminy Konopnica
wideo 2/5
Urząd Gminy Konopnica

Na gminnej działce w miejscowości Motycz (województwo lubelskie) ma powstać wczesnośredniowieczny skansen, w którym mogłyby się odbywać pikniki archeologiczne czy warsztaty garncarstwa. Takie są plany władz lokalnych. Jednym z pierwszych działań ma być wycięcie 110 drzew, co umożliwiłoby dojazd do przyszłej atrakcji turystycznej.

Dziś jedynym widocznym śladem po datowanym na VIII lub IX wiek grodzisku w Motyczu jest wzniesienie lessowe, które miejscowi nazywają bębnem, bo z góry wygląda właśnie jak ten instrument. - Zamierzamy na leżącej tuż obok około 70-arowej działce odtworzyć dawną osadę. Przynajmniej w szczątkowej formie. Tak, żeby powstał tu wczesnośredniowieczny skansen ze ścieżkami edukacyjnymi i domami, w których odbywałyby się na przykład warsztaty garncarskie – opowiada Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica.

Tak wygląda wzniesienie lessowe, nazywane przez miejscowych bębnemUrząd Gminy Konopnica 

Budowa w zgodzie z zasadami wczesnośredniowiecznej architektury

Wójt uważa, że byłoby to również idealne miejsce na różnego rodzaju pikniki archeologiczne.

- Oczywiście chcemy zbudować wszystko zgodnie z zasadami wczesnośredniowiecznej architektury. Będziemy posiłkować się informacjami uzyskanymi w ramach badań archeologicznych prowadzonych na tym terenie w latach 80. ubiegłego wieku przez naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – zaznacza.

Droga zarosła drzewami i zaroślami

Tuż obok działki, o której mowa, biegnie 1300-metrowa droga gminna, która przez ostatnie czterdzieści lat nie była – jak twierdzi nasz rozmówca – w żaden sposób użytkowana.

Pas drogowy został zarośnięty przez "samosiejki"Urząd Gminy Konopnica 

- Dziś przypomina nieco szerszą leśną ścieżkę, ale to wciąż droga, która figuruje na mapach. Przez te wszystkie lata pas drogowy zarósł jednak drzewami i krzakami. Stąd też, aby zapewnić dojazd do przyszłego skansenu, zmuszeni jesteśmy wyciąć "samosiejki". Łącznie 110 drzew, z czego 95 ma średnicę od 15 do 45 centymetrów. Pozostałe, o większej średnicy niż wspomniana, to przeważnie wierzby i olszyny, z których większość jest spróchniała – przekonuje Mirosław Żydek.

W stosunku do dziesięciu drzew pozwolenie nie jest potrzebne

O tym, czy drzewa zostaną wycięte, zdecyduje Urząd Miasta Lublin, który został wyznaczony do rozpatrzenia tej sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, tak, aby wójt Konopnicy nie rozstrzygał sam w swojej sprawie.

- Po przeprowadzeniu oględzin postępowanie zostało umorzone w stosunku do dziesięciu drzew wnioskowanych do usunięcia. Cztery z nich to złomy, a w przypadku sześciu obwody pni mierzone na wysokości pięciu centymetrów nie przekraczają w zależności od gatunku 50 lub 80 centymetrów. W takich sytuacjach, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzew – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego prezydenta Lublina.

Lubelski magistrat wzywa do nasadzeń zastępczych

Głazik dodaje, że w stosunku do pozostałych drzew urząd uznał za zasadne nałożenie obowiązku wykonania nasadzeń zastępczych jako rekompensaty przyrodniczej w stosunku 2:1 - łącznie 178 drzew liściastych - by odtworzyć uszczerbek w środowisku.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- W związku z tym do gminy Konopnica zostało wystosowane pismo o przedłożenie w terminie 21 dni projektu nasadzeń zastępczych obejmujących 178 drzew wraz z informacją o gatunku oraz terminie wykonania – zaznacza Głazik.

Lubelskie magistrat wskazuje, że na usunięcie połamanych drzew nie jest potrzebne pozwolenieUrząd Gminy Konopnica 

Dopiero po uzyskaniu od gminy odpowiedzi, projekt decyzji zostanie wysłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która wyda opinię.

- Oczywiście wykonamy nasadzenia zastępcze. To nic nadzwyczajnego w tego typu inwestycjach - komentuje wójt.

Skansen ma powstać najpóźniej za pięć lat

Droga ma powstać w ciągu dwóch lat. Natomiast jeśli chodzi o sam skansen to na razie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Gmina liczy, że pierwsi odwiedzający będą mogli podziwiać najpóźniej za pięć lat.

- Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się pozyskać na ten cel środki – zaznacza Mirosław Żydek.

Gmina wyznaczyła 110 drzew do wycinkiUrząd Gminy Konopnica 
Skansen ma powstać w miejscowości Motycz w gminie Konopnica

Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Konopnica

Pozostałe wiadomości