W kościołach święci się dziś bukiety. Zgodnie z tradycją z siedmiu bądź 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Łopiennik Nadrzeczny. W kościele wisi obraz Matki Boskiej Zielnej z 1917 roku autorstwa Zdzisława Jasińskiego
Łopiennik Nadrzeczny. W kościele wisi obraz Matki Boskiej Zielnej z 1917 roku autorstwa Zdzisława JasińskiegoWUOZ w Lublinie
wideo 2/7
Matka Boska

W kościele św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym (Lubelskie) można oglądać, namalowany ponad sto lat temu, obraz autorstwa wybitnego przedstawiciela Młodej Polski Zdzisława Jasińskiego. Ukazuje Matkę Boską z Dzieciątkiem, otoczoną wieńcem z kwiatów i zboża. Co nawiązuje do obchodzonego dziś święta Wniebowzięcia NMP, które w polskiej tradycji nazywane jest dniem Matki Boskiej Zielnej. 

- Odpowiedź na pytanie, dlaczego obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywane jest Matki Bożej Zielnej znajdziemy w apokryfach. Jak głosi legenda "po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty" – tłumaczy dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dlatego też tego dnia w kościołach święci się - związane w bukiet – zboża, zioła, kwiaty, warzywa czy owoce.

Obraz ukazuje Matkę Boską z Dzieciątkiem otoczoną rodzajem wieńca z kwiatów, gałęzie, liście, owoce, zboża i trawyWUOZ w Lublinie 

Najpopularniejsze rośliny to len, makówki, konopie i kłosy zbóż

- Dawniej wierzono, że poświęcone ziele miało wyjątkowe właściwości. Rośliny miały chronić dom przed piorunami, a jego mieszkańców przed chorobami. Dla panien stanowiły gwarancję szczęśliwego zamążpójścia. Poświęcone plony dodawano też często do wszelkich naparów i herbat – zaznacza konserwator.

Bukiety, które zanosi się do kościoła z okazji święta Matki Bożej Zielnej, przygotowuje się według pewnych zasad. Zgodnie z tradycją do wiązanki powinno użyć się siedem bądź 77 różnych ziół, zbóż, kwiatów, a także plonów rolnych. Do najbardziej popularnych roślin zalicza się: len, makówki, konopie i kłosy zbóż.

- Cyfra siedem nie jest tutaj przypadkowa, bowiem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Tak przygotowane ziele było symbolem szacunku dla dzieła stworzenia – podkreśla dr Kopciowski.

Ze świętem związanych jest wiele przedstawień w ikonografii

Dodaje, że ze świętem Wniebowzięcia NMP związana jest również ważna grupa przedstawień w ikonografii maryjnej. Takie jak Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu kwiatów i owoców, którą można zobaczyć na obrazie w klasztorze Norbertanek w małopolskich Imbramowicach.

Czytaj też: Wrócili do tradycji odlewania olbrzymich świec. Wszystko zaczęło się od potopu szwedzkiego i "konia trojańskiego"

- Na Lubelszczyźnie również możemy znaleźć przedstawienia tego typu – wskazuje konserwator.

Obraz powstał z 1917 roku

Jednym z ciekawszych jest obraz z kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym.

Obraz powstał w 1917 roku. Jego autorem jest przedstawiciel Młodej Polski - Zdzisław JasińskiWUOZ w Lublinie 

Obraz sygnowany w lewym dolnym rogu napisem "ZD Jasiński, 1917" wyszedł spod pędzla wybitnego przedstawiciela Młodej Polski Zdzisława Jasińskiego, wychowanka Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Łopiennickie przedstawienie Matki Bożej Zielnej ukazuje Marię z Dzieciątkiem, którą otacza rodzaj wieńca utworzonego z kwiatów, gałęzi, liści, owoców, zboża i trawy.

- W nawiązaniu do znanej ikonografii maryjnej artysta umieścił obok głowy Madonny dwa aniołki, które podtrzymują koronę nad jej głową. Tło obrazu stanowi daleki krajobraz, zaś na pierwszym planie z lewej strony autor dodał ludowy element - chłopskie, drewniane grabie – opisuje dr Kopciowki.

Obraz można oglądać w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym w powiecie krasnostawskim
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości