TVN24 | Białystok

Straż Graniczna: prowokacje na granicy ze strony białoruskich służb

TVN24 | Białystok

Autor:
ib//rzw
Źródło:
PAP
Wątpliwości wokół budowy muru na granicy z Białorusią
Wątpliwości wokół budowy muru na granicy z BiałorusiąTVN24
wideo 2/6
TVN24Wątpliwości wokół budowy muru na granicy z Białorusią

Jak poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej, na odcinku w rejonie Białowieży (Podlaskie) doszło do prowokacji ze strony służb białoruskich. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani zielonym światłem lasera. SG przekazała też, że w sobotę sześć osób próbowało nielegalnie przedostać się przez granicę do Polski.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska przekazała w niedzielę że do kolejnej prowokacji doszło w rejonie Białowieży. - Służby białoruskie wykorzystały ambonę myśliwską stojącą przy granicy polsko-białoruskiej. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani zielonym laserem - powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

6 osób próbowało przekroczyć granicę

Tego samego dnia Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że 22 stycznia "granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć tylko 6 osób".

Jak podała SG, na odcinku ochranianym przez placówkę SG Dubicze Cerkiewne grupa sześciu cudzoziemców przecięła concertinę i przeszła na stronę polską. "W grupie było 2 obywateli Kamerunu, 2 obywateli Gwinei, obywatel Ghany i obywatel Kuby" - czytamy w komunikacie. Wszyscy zostali zatrzymani. "Dziś po północy na odcinku ochranianym przez placówkę SG Czeremcha zatrzymano przy granicy 11 obywateli Iraku" - przekazała SG.

Kilka miesięcy kryzysu na granicy

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Autor:ib//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości