TVN24 | Białystok

KAS i CBŚP zatrzymały podejrzanych o organizowanie nielegalnych gier hazardowych

TVN24 | Białystok

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
KAS i CBŚP zatrzymały podejrzanych o organizowanie nielegalnych gier hazardowych (wideo bez dźwięku). Materiał z 24.05.2022
KAS i CBŚP zatrzymały podejrzanych o organizowanie nielegalnych gier hazardowych (wideo bez dźwięku). Materiał z 24.05.2022KAS
wideo 2/7
KASKAS i CBŚP zatrzymały podejrzanych o organizowanie nielegalnych gier hazardowych

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji razem z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej rozbili grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o organizowanie gier hazardowych na niezarejestrowanych automatach - informują śledczy. Zarzuty usłyszało 15 osób, a w trakcie akcji przejęto 350 automatów do gier.

Podinspektor Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji przekazała, że nad sprawą pracowali policjanci z olsztyńskiego CBŚP razem z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Śledczy wyjaśniają okoliczności, sposób działania i osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała. Dodała, że członkowie grupy są podejrzani o przestępstwa skarbowe - głównie o organizowanie nielegalnego hazardu w kilkudziesięciu obiektach między innymi w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

- Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do 2016 roku, kiedy funkcjonariusze zaczęli zamykać kolejne punkty gier hazardowych, przejmując automaty. Przeprowadzono łącznie około 120 kontroli takich punktów - podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

Rozbita grupa podejrzanych o organizowanie gier hazardowych na niezarejestrowanych automatachCBŚP i KAS

Policjanci zatrzymali 14 osób, jedna sama zgłosiła się do prokuratury

Z kolei Anita Wielanek, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej poinformowała, że podczas ostatnich działań śledczy zabezpieczyli około 350 sztuk automatów o wartości około 4,2 mln zł oraz blisko 600 tys. zł znajdujących się w urządzeniach.

- Śledztwo było przede wszystkim ukierunkowane na ustalenie osób organizujących nielegalną działalność oraz współpracujących z nimi - powiedziała Wielanek. - Na poczet kar i grzywien zabezpieczono 180 tys. zł oraz biżuterię wartą ok. 40 tys. zł. Zabezpieczono również pistolet Walter P-99 kal. 9 mm i 2 rewolwery czarnoprochowe i wiatrówkę - dodała rzecznika KAS.

Przejęto 350 urządzeń służących do gierCBŚP i KAS

Podczas akcji śledczy zatrzymali 14 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Do prokuratury zgłosiła się też jedna osoba, która również usłyszała zarzuty w tej sprawie.

"Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące odpowiednio kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak też popełnienia szeregu przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Policjanci CBŚP, wspólnie z funkcjonariuszami KAS, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili zorganizowaną grupę przestępcząCBŚP i KAS

Prokuratura: wśród członków grupy istniał podział ról

"Zatrzymania mają związek z wielowątkowym śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku dotyczącym funkcjonowania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i innych, kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uzyskiwaniem nielegalnych korzyści z gier na automatach. W sprawie tej w listopadzie i grudniu 2021 roku zatrzymano siedmiu głównych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec sześciu podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W następnych miesiącach zatrzymano kolejnych sześciu podejrzanych" - podała PK.

Według ustaleń śledczych wśród członków grupy istniał podział ról.

"Kierujący grupą pozyskiwali automaty do gier losowych, decydowali o miejscu ich ulokowania, wydawali polecenia podległym członkom grupy w zakresie funkcjonowania lokali i ich obsługi, a także decydowali o zatrudnianiu osób do obsługi automatów i ich wynagradzaniu. Do zadań pozostałych członków należało dokonywanie rozliczeń wstawianych automatów, dokonywanie ich zasypu środkami pieniężnymi, podpisywanie umów z właścicielami lokali i inne czynności, w tym rozliczanie utargów" - zaznaczyła PK. "Według wstępnych ustaleń, w okresie tylko dwóch miesięcy działalności, grupa przestępcza mogła osiągnąć ponad 120 tys. złotych dochodu" - dodała PK.

Jak zaznaczają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy.

W śledztwie występuje 15 podejrzanychCBŚP i KAS

Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP i KAS

Pozostałe wiadomości