Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" znaleźli w lesie koło Jedwabnego (Podlaskie) zbiorową mogiłę. To prawdopodobnie ofiary zbrodni niemieckich z 1943 albo 1941 roku. W ciągu dwóch dni wykopali łącznie 11 szkieletów. - Wszyscy mieli ręce związane z tyłu, większość miała też rozbite czaszki albo ślady po kulach - mówi Marcin Sochoń, rzecznik prasowy stowarzyszenia. Teraz szukają rodzin ofiar.
Kolejne poszukiwania w lesie koło Jedwabnego rozpoczęły się w sobotę rano. Jak poinformowało Stowarzyszenie "Wizna 1939", na miejscu pracowali specjaliści we współpracy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Prace przedłużyły się do niedzieli. Łącznie członkowie stowarzyszenia ekshumowali 11 ciał.
- Odkryliśmy zbiorową mogiłę ofiar zbrodni niemieckich, prawdopodobnie z 1943 albo 1941 roku - przekazał nam Marcin Sochoń ze Stowarzyszenia "Wizna 1939". - Wszystkie ofiary miały ręce związane z tyłu, większość miała rozbite czaski albo ślady po kulach. Byli wrzuceni bezładnie do zbiorowego dołu - dodał.
Ekshumacje to dopiero pierwszy etap prac. Teraz członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" chcą odnaleźć rodziny i zidentyfikować ofiary, żeby móc je później pochować.
Marcin Sochoń apeluje, żeby osoby, które mogły w lesie koło Jedwabnego stracić członka rodziny, zgłosiły się do Stowarzyszenia "Wizna 1939". Można przekazać swoje relacje i oddać materiał do badań DNA. Ze stowarzyszeniem można skontaktować się poprzez media społecznościowe lub pisząc na adres e-mail: stowarzyszeniewizna1939@gmail.com
Wcześniej znaleźli ciała czterech osób, które pomagały polskim partyzantom
Stowarzyszenie prowadzi badania w lesie przestrzelskim od prawie dwóch lat. To jego członkowie w czerwcu 2021 roku odnaleźli między innymi cztery ciała małżeństwa Mościckich i Bronakowskich. Były to dwa małżeństwa w wieku od 36 do 44 lat, które - według relacji świadków - zostały zamordowane w lesie koło wsi Przestrzele za pomoc partyzantom. Po zbrodni zostali tam pochowani w jednym miejscu.
W lutym 2022 roku odbył się ich uroczysty pogrzeb. Zostali pochowani na cmentarzu w Jedwabnem.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie "Wizna 1939"