Uczcili pamięć 79 ofiar oddziału "Burego". "To jest nasz obowiązek"

TVN24 | Białystok

Autor:
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji przez oddział "Burego"TVN24
wideo 2/10
TVN24Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji przez oddział "Burego"

Mieszkańcy Hajnówki (województwo podlaskie) i Obywatele RP uczcili pamięć 79 osób zamordowanych w trakcie pacyfikacji wsi przez oddział Romualda Rajsa "Burego". - Wszystkim ofiarom to się od nas należy. Żebyśmy chociaż w taki sposób bronili pamięci tych osób – mówił jeden z uczestników obchodów. Policja, choć przyznaje, że nie odnotowała zbiorowego zakłócenia porządku, to - jak informuje reporter TVN24 - zatrzymała kilka osób.

W Hajnówce, w ramach społecznych obchodów "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat", uczczono w sobotę ofiary pacyfikacji w 1946 roku kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".

Przy pomniku poświęconym ofiarom wojen, przemocy i represji w Hajnówce złożono kwiaty, zapalono znicze, odczytano imiona i nazwiska pomordowanych. Potem modlono się w cerkwi Jana Chrzciciela. Na odręcznie napisanych tabliczkach trzymanych przez uczestników obchodów widniały imiona pomordowanych, a także rok ich śmierci. Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji kilku wsi przez oddziały Romualda Rajsa "Burego" zorganizowali mieszkańcy Hajnówki i Obywatele RP. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"To jest nasz obowiązek"

W pacyfikacji, która miała miejsce 75 lat temu, na przełomie stycznia i lutego 1946 roku zginęło 79 osób – prawosławnych mieszkańców pochodzenia białoruskiego ze wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Wśród zamordowanych były też dzieci. Uroczystości rocznicowe organizuje od 2018 roku grupa lokalnych społeczników i mieszkańców, by upamiętniać ofiary oddziału "Burego", które zginęły "za narodowość i wyznanie". Organizatorzy nie godzą się na to, by zamiast ofiar czcić pamięć Romualda Rajsa "Burego". A to właśnie między innymi jego postać jest upamiętniana przez środowiska narodowców w trakcie corocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jaki przechodzi ulicami Hajnówki. - Trzeba jasno i otwarcie mówić, że "Bury" to nie jest bohater. To jest zbrodniarz, który dokonał okropnych mordów na dzieciach i na mieszkańcach tych ziem. To jest nasz obowiązek, by uczcić godnie tych, którzy zginęli – mówiła jedna z kobiet biorących udział w sobotnich uroczystościach. A kolejny z uczestników zgromadzenia podkreślał: - Wszystkim ofiarom to się od nas należy. Żebyśmy chociaż w taki sposób bronili pamięci tych osób.

Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji przez oddział "Burego"TVN24

Policja nie odnotowała zbiorowego zakłócenia porządku, ale zatrzymano kilka osób

Organizatorzy "Wiecznej Pamięci" zgłosili swoje zgromadzenie do urzędu miasta. W trakcie uroczystości słychać było przez megafony komunikaty policji o tym, by przestrzegać obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu społecznego.

Jak relacjonował Adrian Zaborowski, reporter TVN24, chwilę po sobotnich uroczystościach policja zatrzymała kilka osób. - Na początku proszono o wylegitymowanie się, ale potem osoby, które wylegitymować się nie chciały, zostały przewiezione na komendę. Cztery osoby zostały już przesłuchane – mówił przed godziną 15 reporter TVN24. I dodawał, że organizatorzy sobotnich uroczystości podkreślali, iż ich zgromadzenie było całkowicie legalne. Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji poinformowała PAP, że w związku ze zgromadzeniem nie odnotowano zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, a jeżeli ktoś jest legitymowany, to czynności policji są w trakcie i jest za wcześnie, by je podsumować.

Marszu narodowców nie będzie, będzie rajd

Uroczystości "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat'" odbywały się w poprzednich latach w dniu, gdy środowiska narodowe organizowały w Hajnówce Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego szczególnie upamiętniano postać Romualda Rajsa "Burego", co w mieście wzbudza duże emocje. W tym roku takiego marszu nie ma. W mediach społecznościowych na profilu Narodowa Hajnówka pojawiła się natomiast w ostatnim czasie informacja, że w niedzielę 28 lutego, w ramach "VI Hajnowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci +Żołnierzy Wyklętych+" odbędzie się "krótki rajd samochodowy" do Narewki połączony ze składaniem kwiatów w miejscach pamięci. Więcej o zgromadzeniach, jakie w Hajnówce odbędą się w lutym 2021 roku >>>

Autor:tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24