Przez 10 miesięcy mieszkała ze zmarłą matką i pobierała za nią rentę. Przed sądem nie stanie

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Do zdarzenia doszło na terenie gminy Terespol
Do zdarzenia doszło na terenie gminy TerespolGoogle Earth
wideo 2/4
Google EarthDo zdarzenia doszło na terenie gminy Terespol

Zbeszczeszczanie zwłok i oszustwo - takie zarzuty usłyszała 59-latka z gminy Terespol (woj. lubelskie), która przez 10 miesięcy mieszkała ze swoją zmarłą matką i pobierała za nią rentę. Kobieta nie doczekała procesu. Znaleziono ją martwą w tym samym mieszkaniu. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie jej śmierci. To, czy umorzona zostanie sprawa, w której 59-latka została oskarżona, zależy teraz od sądu.

Był 20 lipca zeszłego roku, gdy o godzinie 1 w nocy na komisariat w Terespolu zadzwoniła, mieszkająca za granicą kobieta, która stwierdziła, że nie ma kontaktu ze swoją matką, a ta ma problemy zdrowotne.

Wysłani na miejsce policjanci i strażacy znaleźli w mieszkaniu nieprzytomną 59-latkę, która została przewieziona do szpitala. W jednym z pokoi funkcjonariusze znaleźli ludzki szkielet. To była 81-letnia matka 59-latki i babcia kobiety, która prosiła o pomoc.

W lipcu 2021 roku znaleziono w tym samym mieszkaniu szkielet 81-latki, w kwietniu 2022 roku - ciało jej 59-letniej córki (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock

Usłyszała zarzut oszustwa i znieważenia zwłok

Jak w styczniu informowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie prokurator Agnieszka Kępka, 59-latka usłyszała dwa zarzuty. W lutym sporządzono akt oskarżenia przeciwko kobiecie.

Pierwszy z zarzutów dotyczył oszustwa. Według ustaleń prokuratury oskarżona nie poinformowała Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o śmierci matki. A pobierając od października 2020 roku do lipca 2021 roku jej rentę, doprowadziła tę instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 18 tysięcy złotych.

Drugi zarzut dotyczył znieważenia zwłok matki. - Nie zapewniła jej pochówku, a jej ciało przykryła brudną pościelą - podkreśla Kępka.

Znaleziono ją martwą w tym samym mieszkaniu

59-latka nie doczekała procesu. W kwietniu znaleziono ją martwą w tym samym mieszkaniu, w którym mieszkała ze swoją zmarłą matką. A śledczy wszczęli postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci kobiety.

Teraz prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci 59-latki. - Jak wykazała sekcja, zmarła śmiercią naturalną. Nie przyczyniły się do tego osoby trzecie - zaznacza prokurator.

Co dalej ze sprawą oszustwa i znieważenia zwłok? To zależy od sądu

Jej śmierć oznaczała, że nie będzie odpowiadać przed sądem w sprawie oszustwa i znieważenia zwłok swojej matki, która również - jak zbadano - zmarła z przyczyn naturalnych. - Umorzenie tego postępowania jest w gestii Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej, do którego skierowaliśmy akt oskarżenia - wyjaśnia Agnieszka Kępka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości