Pogryzł dziecko, atakował dorosłych, sam był poraniony. Schwytali koziołka, wróci do lasu

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Ranny koziołek jest już coraz bardziej spokojny
Ranny koziołek jest już coraz bardziej spokojnyStowarzyszenie Leśne Pogotowie - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt
wideo 2/9
Stowarzyszenie Leśne Pogotowie - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich ZwierzątRanny koziołek jest już coraz bardziej spokojny

Oderwany kawałek ucha, połamane poroże. Takie między innymi rany miał samiec sarny, który przebywa obecnie w ośrodku rehabilitacji na Lubelszczyźnie. Został odłowiony, bo był coraz bardziej agresywny. Chodził po wsi, zaatakował dziecko i dwójkę dorosłych. Z drugiej strony, ludzie podobno go brutalnie odganiali. 

- Koziołek już wyraźnie "wyluzował", spokojnie jadł i pił. Na początku zachowywał się agresywnie - mówi Lena Grusiecka, wiceprezes Leśnego Pogotowia.

Zwierzę miało między innymi naderwane ucho i połamane porożeStowarzyszenie Leśne Pogotowie - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

Do prowadzonego przez to stowarzyszenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (woj. lubelskie) trafił samiec sarny odłowiony w środę (24 marca) w pobliżu jednej z miejscowości w gminie Puławy.

"Dowiedzieliśmy się od mieszkańców, że nad zwierzęciem znęcało się wiele osób"

- Miał oderwany kawałek ucha, drugiego nie miał do połowy, a także dużo otarć oraz bardzo poranione i połamane poroże – wylicza Lena Grusiecka.

Zwierzę zostało odłowione na zlecenie władz gminy, bo chodziło po wsi i było agresywne. Dwa tygodnie wcześniej pogryzło dziecko. Później zaatakowało też dwójkę dorosłych.

- Dowiedzieliśmy się od mieszkańców, że nad zwierzęciem znęcało się wiele osób. Rzucało nim o kostkę brukową, szarpało za rogi, kopało i brutalnie przeganiało. Co w ludziach siedzi, że muszą okazać siłę i wyższość nad każdą istotą – pyta nasza rozmówczyni.

"Podobno małego koziołka znalazł na swojej łące jeden z mieszkańców wsi"

Inspektor ds. gospodarki komunalnej w urzędzie gminy Puławy Michał Kramarczyk komentuje, że nie jest pewne na sto procent, że rany zadali ludzie.

- Nie chcę oczywiście nikogo usprawiedliwiać, ale mogło być tak, że koziołek naderwał ucho przez to, że zaplątał się w jakąś siatkę. Mógł też zostać zaatakowany chociażby przez psa. Z drugiej strony, choć o rzucaniu zwierzęciem o kostkę brukową nie słyszałem, to wiem że mieszkańcy próbowali je odganiać, bo stawało się coraz bardziej agresywne – podkreśla.

Dodaje, że podobno małego koziołka znalazł na swojej łące jeden z mieszkańców wsi.  - Zabrał go do siebie i zaczął dokarmiać, sądząc że zwierzę zostało pozostawione przez matkę. Może nie zdawał sobie sprawy, że sarny na czas żerowania zostawiają nieraz swoje młode w trawie.  Tak czy owak, koziołek z czasem bardzo się oswoił. Podchodził pod obejścia innych mieszkańców, którzy również zaczęli go dokarmiać. W pewnym momencie zrobił się na tyle śmiały, że nie czekał, aż ktoś coś mu coś da, ale zaczął sam wymuszać pożywienie – opowiada  Michał Kramarczyk.

"Postaramy się wywieźć go z dala od siedzib ludzkich"

Natomiast Lena Grusiecka podkreśla, że kozły mają to do siebie, że na pewnym etapie rozwoju stają się bardziej temperamentne.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Na pewno nie należy próbować się z nim zaprzyjaźnić. My też tego nie robimy. Jeśli będzie gotowy do tego, aby wypuścić go na wolność, postaramy się wywieźć go z dala od siedzib ludzkich. Miejsce dzikiego zwierzęcia jest w lesie – mówi Lena Grusiecka.

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Leśne Pogotowie - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

Pozostałe wiadomości