TVN24 | Białystok

Dwaj podejrzani o zniszczenie aut Medyków na Granicy zostają w areszcie. Kobieta poszukiwana jest listem gończym

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
PAP
Policja o zatrzymaniu osób ws. zniszczenia aut Medyków na Granicy (materiał z 18.11.2021)
Policja o zatrzymaniu osób ws. zniszczenia aut Medyków na Granicy (materiał z 18.11.2021)TVN24
wideo 2/7
TVN24Policja o zatrzymaniu osób ws. zniszczenia aut Medyków na Granicy (materiał z 18.11.2021)

Kolejne dwa miesiące spędzą w areszcie dwaj mieszkańcy Białegostoku, których w listopadzie policja zatrzymała w związku ze zniszczeniem aut należących do członków grupy Medycy na Granicy i współpracujących z nimi dokumentalistów. Za podejrzaną o to samo kobietą wystosowany został zaś list gończy. Jej obrońca złożył z kolei wniosek o tak zwany list żelazny. To dokument zapewniający pozostawanie na wolności do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego.

W listopadzie policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 23 i 25 lat oraz 23-letnią kobietę, podejrzanych o zniszczenie kilka dni wcześniej pięciu aut zaparkowanych obok miejsca, w którym nocowali członkowie grupy Medycy na Granicy oraz towarzyszący im wtedy dokumentaliści (na prośbę grupy nie podajemy miejscowości, w której do tego doszło). Auta miały powybijane szyby, potłuczone reflektory, zniszczoną karoserię oraz poprzebijane opony.

- Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami Białegostoku i są związani ze środowiskiem pseudokibiców – informował w listopadzie rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa.

Auta miały powybijane szybyMedycy na Granicy

Po zaskarżeniu postanowienia, sąd zgodził się na areszt też dla kobiety

Do śledztwa zabezpieczono – należące do zatrzymanych - telefony komórkowe, laptopy oraz niebezpieczne narzędzia (maczety i noże).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Cała trójka usłyszała zarzuty zniszczenia mienia, za co grozi im do pięciu lat więzienia. Sąd początkowo aresztował obu mężczyzn na dwa miesiące, zaś w przypadku kobiety odmówił zastosowania takiego środka zapobiegawczego. Zrobił to jednak sąd drugiej instancji, bo hajnowska prokuratura postanowienie zaskarżyła.

Jeden z mężczyzn się przyznał

Jak w piątek (14 stycznia) poinformował szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk, w tym tygodniu sąd przedłużył areszt wobec obu mężczyzn o kolejne dwa miesiące. Prokuratura liczy na to, że w tym czasie uda się zakończyć śledztwo i skierować do sądu akt oskarżenia.

Uszkodzone były też lampyMedycy na Granicy

Jeden z podejrzanych, którego DNA zabezpieczono na miejscu przestępstwa, przyznał się do winy. Drugi tego nie zrobił.

Prokuratura negatywnie opiniuje wniosek o wydanie listu żelaznego

Natomiast kobieta poszukiwana jest listem gończym. Przebywa za granicą. Jak wynika z informacji, którymi dysponuje prokuratura - chodzi o jeden z krajów skandynawskich.

Obrońca podejrzanej wystąpił do sądu o wydanie dla niej tzw. listu żelaznego - dokumentu zapewniającego jej pozostawanie na wolności do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego. W procedurze wydawania takiego listu Sąd Okręgowy w Białymstoku zwrócił się już o opinię do prokuratury. Była ona negatywna.

W mieszkaniach zatrzymanych osób zabezpieczono m.in. maczetypodlaska policja
Podejrzani są mieszkańcami Białegostoku

Autor:tm/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Polska policja

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości