TVN24 | Białystok

Do Białegostoku trafiło kilka psów ze schroniska spod Giżycka. "Przyjechały do nas ze strasznego miejsca" 

TVN24 | Białystok

Autor:
tm//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Białystok. Schronisko przyjęło osiem psów zabranym małżeństwu, które usłyszało zarzuty znęcania się nad zwierzętami
Białystok. Schronisko przyjęło osiem psów zabranym małżeństwu, które usłyszało zarzuty znęcania się nad zwierzętami UM w Białymstoku
wideo 2/6
UM w BiałymstokuBiałystok. Schronisko przyjęło osiem psów zabranym małżeństwu, które usłyszało zarzuty znęcania się nad zwierzętami

Do schroniska w Białymstoku przetransportowano osiem zwierząt z likwidowanego schroniska w miejscowości Bystry (województwo warmińsko-mazurskie), którego właściciele usłyszeli zarzuty znęcania się nad zwierzętami. W ocenie prokuratury psy nie miały zapewnionych odpowiednich warunków bytowych, trzymane były "w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa". 

– Kiedy zobaczyłam stan tego schroniska, byłam w szoku. Nie spełniało ono żadnych podstawowych wymogów. Z ulgą wróciłam do naszego, białostockiego, gdzie psy mają zapewnioną właściwą opiekę i warunki – opowiada Anna Jaroszewicz, kierowniczka schroniska dla zwierząt w Białymstoku.

To właśnie tam trafiło osiem psów z likwidowanego schroniska w Bystrym niedaleko Giżycka. We wtorek (9 listopada) weszli tam prokuratorzy, policja, biegli oraz przedstawiciele dwóch organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Prokuratura twierdzi, że warunki, w jakich psy były przetrzymywane, miały odbijać się na ich kondycji psychofizycznejUM w Białymstoku

Proceder znęcania się nad zwierzętami miał trwać od pięciu lat

- To, co tam zobaczyliśmy, pozostanie z nami jeszcze długo. W tak zwanej części "szpitalnej", w której przebywało kilkanaście zwierząt po różnych zabiegach, znaleźliśmy chociażby psa po operacji oka, który nie miał w żaden sposób zabezpieczonego oczodołu. Rana wciąż się sączyła. Pies drapał ją nieprzycinanymi pazurami – opowiadała we wtorek, w rozmowie z tvn24.pl, Katarzyna Śliwa-Łobacz, prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo CANE.

Bystry. Prokuratorzy weszli do schroniska. Prowadzą śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami (materiał z 9 listopada 2021 roku)
Bystry. Prokuratorzy weszli do schroniska. Prowadzą śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami (materiał z 9 listopada 2021 roku)OTOZ Animals, Fundacja Mondo CANE

W schronisku przebywało ponad 140 psów, które – jak to opisała prokuratura - przebywały w warunkach "niespełniających żadnych standardów". W środę (10 listopada) małżeństwo prowadzące schronisko - Anna K. i Jan K. – usłyszało zarzuty znęcania się nad zwierzętami. Proceder miał trwać od listopada 2016 roku.

Jak stwierdził Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, znęcanie się polegało między innymi na braku odpowiedniej opieki lekarsko-weterynaryjnej dla psów oraz braku stosowania wobec zwierząt profilaktyki zdrowotnej. W ocenie prokuratury psy nie miały zapewnionych odpowiednich warunków bytowych, trzymane były "w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa". Warunki te miały się odbijać na kondycji psychofizycznej zwierząt.

Psy mają trafić do adopcji

Zwierzęta opuściły już schronisko. Znalazły się pod opieką fundacji i schronisk w całej Polsce, również tego w Białymstoku. Zastępca prezydenta miasta nazywa schronisko w Bystrym "strasznym miejscem".

Zastępca prezydenta Białegostoku jest przekonany, że zwierzęta szybko odzyskają dobrą formęUM w Białymstoku

– Cieszę się bardzo, że możemy dać schronienie i opiekę zwierzętom, które nie otrzymały jej tam, gdzie otrzymać powinny. Jestem przekonany, że u nas szybko odzyskają dobrą formę – mówi.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Psy będą przygotowywane do adopcji. - Nie znamy ich przeszłości. Psy nie posiadają również żadnej dokumentacji weterynaryjnej, nic nie wiadomo o szczepieniach lub zabiegach, jakie przeszły – mówi Anna Jaroszewicz.

Obecnie w białostockim schronisku przebywa ponad 100 psów.

Psy nie posiadają żadnej dokumentacji weterynaryjnejUM w Białymstoku
Psy trafiły do schroniska w Białymstoku

Autor:tm//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM w Białymstoku

Pozostałe wiadomości