TVN24 | Białystok

Henryk Sienkiewicz 1846-2016. Przemalują mural. Zamiast 2016 będzie 1916. "W 2016 roku nasze intencje były jasne"

TVN24 | Białystok

Autor:
tm//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Władze miasta zadecydowały o przemalowaniu muralu. Datę 2016 w napisie "Henryk Sienkiewicz 1846-2016" zastąpi data 1916
Białystok. Władze miasta zadecydowały o przemalowaniu muralu. Datę 2016 w napisie "Henryk Sienkiewicz 1846-2016" zastąpi data 1916Tomasz Mikulicz
wideo 2/6
mural

Miałem 36 lat, gdy umarł Henryk Sienkiewicz - tak na Twitterze napisał białostocki socjolog Radosław Oryszczyczyn, dodając zdjęcie muralu z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza, pod którym napisano: Henryk Sienkiewicz 1846-2016. Wpis wywołał falę komentarzy, władze miasta zapowiedziały przemalowanie muralu.

- Wtedy kiedy mural powstawał, nasze intencje były jasne. Teraz gdy minęło już trochę czasu, widzimy że zestawienie dat budzi wątpliwości. Stąd też podjęliśmy decyzję o tym, że trzeba przemalować napis – mówi Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

Chodzi o mural z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica z Oddziałami Integracyjnymi. Placówka mieści się w Białymstoku przy ulicy Sienkiewicza 57.

Napis będzie przemalowanyTomasz Mikulicz

Mural powstał w roku sienkiewiczowskim

Mural pojawił się na elewacji w 2016 roku, czyli w ustanowionym przez Sejm i Senat RP roku sienkiewiczowskim. Przypadała wtedy 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Stąd też pod imieniem i nazwiskiem twórcy "Trylogii" umieszczono daty 1846-2016.

Czytaj też: Wrocław. Ktoś zniszczył tęczowy mural, policja szuka sprawców

Gdy białostocki socjolog Radosław Oryszczyszyn zamieścił na Twitterze zdjęcie muralu, podpisując je "Miałem 36 lat, gdy umarł Henryk Sienkiewicz", wywołał falę komentarzy, typu "170 lat. Szacun za długowieczność" czy "Miał człowiek zdrowie".

Władze miasta zamierzają zlecić przemalowanie napisu tak, aby widniała na nim data nie roku sienkiewiczowskiego, ale data śmierci pisarza. Czyli 1916.

Mural powstał w 2016 roku Tomasz Mikulicz

- Dzwoniono już do mnie z białostockiego magistratu. Musimy ustalić tylko termin, w którym mógłbym przyjechać i skorygować datę – mówi Dominik Rutkowski, mieszkający na Śląsku twórca muralu.

Artysta: nie widzę problemu, data zostanie zmieniona

Rutkowski nadal uważa jednak, że nawet po sześciu latach od roku sienkiewiczowskiego zestawienie dat powinno być dla wszystkich jasne.

- Uważam że osoby, które były zdezorientowane podaną datą 2016, można byłoby poinformować, iż w tym roku przypadała 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Ale jeśli taka jest wola władz miasta i jednak pragną, mimo wcześniejszego zatwierdzenia takiego zestawienia zmiany dat, to nie widzę problemu i data zostanie zmieniona - zaznacza artysta.

Mural zdobi ścianę przy wejściu do zespołu szkół w Białymstoku
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Mikulicz

Pozostałe wiadomości