Stamtąd było siedem dziewcząt, w tym Beata z pewnego hitu. Trafił do piosenki, jest już zabytkiem

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
TVN24 Białystok
Trafił do piosenki, teraz został zabytkiemWUOZ w Białymstoku
wideo 2/11
WUOZ w Białymstokusl Grzegorz

"Siedem dziewcząt z Albatrosa, Tyś jedyna. Dziś pozostał mi po Tobie smutek, żal". To słowa piosenki Janusza Laskowskiego "Beata z Albatrosa", dzięki której jedna z augustowskich restauracji przeszła do historii. Tak samo jak neon, który ją zdobi i który właśnie stał się zabytkiem. 

- Ten szyld jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Augustowa. Mimo nieznacznych modyfikacji wciąż posiada walory artystyczne, a jego zachowanie leży w interesie społecznym - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Wpisała właśnie do rejestru zabytków neon "Albatros", który od początku lat 60. ubiegłego wieku reklamuje słynną restaurację w Augustowie.

- Neon zachowany jest w dobrym stanie. Dzięki bieżącym przeglądom serwisowym oraz koniecznym naprawom, cały czas działa - podkreśla prof. Dajnowicz.

Szyld jest niemal taki sam jak w latach 60. Podczas jednego z remontów (po 2002 roku) nieznacznie został zmieniony kształt litery "T", poprzez "skrócenie" poprzeczki. W pierwotnej wersji wydłużona poprzeczka kończyła się dużo dalej niż sam napis "Albatros".

Sam budynek zabytkiem raczej nie będzie

- Neon wyróżnia się przede wszystkim formą plastyczną, zakomponowaniem oraz wykorzystaniem fantazyjnego kroju czcionki. Może stanowić uzupełnienie badań na temat historii i rozwoju reklamy - uważa konserwator.

Z wnioskiem o wpis do rejestru zabytków zwrócił się do służb konserwatorskich właściciel budynku, czyli Augustowska Spółdzielnia Spożywców "Społem". - Sam budynek jest natomiast już na tyle przekształcony, że nie przewiduję, aby w najbliższym czasie trafił do rejestru - mówi prof. Dajnowicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Żonkil może być kolejny

"Albatros" jest pierwszym neonem na Podlasiu, który został objęty najwyższą formą ochrony. - Mam nadzieję, że nie ostatnim. Chciałabym objąć ochroną chociażby białostocki neon Żonkil (zdobi kwiaciarnię w ścisłym centrum - przyp. red.), jednak nie udało mi się jak na razie ustalić jego właściciela. A procedura jest taka, że wpisu mogę dokonać wyłącznie na wniosek - tłumaczy konserwator.

Czasy rozkwitu reklam neonowych przypadały na lata 60. i 70. XX wieku. Wówczas w przestrzeniach miejskich powstawało wiele realizacji stanowiących reklamy świetlne. Obecnie, wraz z wprowadzeniem nowych technologii oraz rozwojem technik reklamowych, neony wypełnione gazami szlachetnymi są wypierane z przestrzeni miejskich, a ich miejsce zajmują nowoczesne reklamy.

Jak się robi neony?25.10. | Piotr Heinze, twórca wielu poznańskich neonów, otworzył w sobotę drzwi swojej pracowni dla zwiedzających. Chętni mogli przyjść i posłuchać o tym, jak tworzy się neony, zobaczyć na własne oczy etapy ich produkcji i podziwiać liczne egzemplarze.TVN 24 Poznań

Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Białymstoku