TVN24 | Białystok

Ze Szwajcarii przez Lublin do Ukrainy. "Dziesięć ciężarówek ze specjalistycznym sprzętem medycznym dla szpitali"

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Lublin. W mieście działa hub logistyczno-przeładunkowy. Przyjechał tu transport z pomocą humanitarnę ze Szwajcarii
Lublin. W mieście działa hub logistyczno-przeładunkowy. Przyjechał tu transport z pomocą humanitarnę ze SzwajcariiMiasto Lublin
wideo 2/5
Miasto Lublin

Na terenie Lublina, w ramach programu pomocowego "Razem z Ukrainą" zaczął działać hub logistyczno-przeładunkowy. Właśnie tam trafiły ciężarówki z wartym ponad 20 milionów sprzętem medycznym, który rząd Szwajcarii przekazał na pomoc Ukrainie. W hubie każdego dnia przeładowywane są ciężarówki z pomocą humanitarną.

- Już w 2014 roku, po tym, jak zaczął się konflikt w Donbasie i Rosja zagarnęła Krym, jako właściciel polsko-ukraińskiej firmy, zacząłem się zastanawiać, jak mogę pomóc. Pierwszą reakcją było założenie, na terenie Ukrainy, fundacji. Następnie 30 czerwca 2015 roku na zamku w Lublinie podpisana została Lubelska Deklaracja Solidarności z Ukrainą – mówi Bogdan Łukasik, prezes polsko-ukraińskiej firmy Modern Expo i inicjator programu "Razem z Ukrainą".

Wśród sygnatariuszy wspomnianej deklaracji znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych stowarzyszeń, uczelni czy też władz samorządowych.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Ze Szwajcarii przyjechało dziesięć tirów z pomocą humanitarną Miasto Lublin 

Współpraca z siecią ukraińskich organizacji pozarządowych

- Ten moment można uznać za początek programu pomocowego "Razem z Ukrainą". Chodziło o to, aby skoordynować działania i uzupełniać się kompetencjami. Jako że w ostatnich latach w Ukrainie był względny spokój, nasza działalność została zawieszona. Reaktywowaliśmy się kilka dni po wybuchu wojny. Współpracujemy z siecią ukraińskich organizacji pozarządowych oraz z tamtejszymi władzami. Wiemy więc dokładnie, jakie są aktualne potrzeby – opowiada prezes.

Towary docierają do hubu każdego dniaMiasto Lublin 

Firma pomogła w ewakuacji z Ukrainy swoich pracowników, ich rodzin i znajomych oraz znalazła im w Polsce miejsca do spania. Stworzyła też na swojej działce w strefie ekonomicznej w Lublinie hub (centrum) logistyczno-przeładunkowy, do którego we wtorek (8 marca) przebyło 10 tirów wysłanych przez rząd Szwajcarii.

Lista zbiórek wsparcia dla Ukrainy.

Hub odwiedził ambasador Szwajcarii

- W ciężarówkach znajdowało się specjalistyczne wyposażenie dla szpitali, między innymi stoły operacyjne, aparatura podtrzymująca życie, defibrylatory, leki i środki opatrunkowe. Sprzęt wart jest ponad 20 milionów złotych. Po przeładunku trafi do Ukrainy. Część jest już zresztą na miejscu – zaznacza Bogdan Łukasik

We wtorek pomieszczenia huba logistyczny odwiedził prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który również jest zaangażowany w program "Razem z Ukrainą" oraz ambasador Szwajcarii Jürg Burri.

Tiry z darami z Niemiec

- Przyjrzeli się między innymi organizacji pracy oraz rozmawiali o potencjale dalszego współdziałania – podkreśla prezes.

Hub odwiedził ambasador Szwajcarii Jürg Burri (drugi z lewej, na pierwszym planie) oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk (trzeci z lewej, na pierwszym planie) Miasto Lublin 

Do centrum towary docierają każdego dnia. – We wtorek na przykład przyjechały również tiry z Niemiec z darami zebranymi na rzecz Ukrainy przez jedną z niemieckich organizacji pozarządowych. Były tam m.in. ubrania, koce i żywność. Transport został już wysłany do miejsca docelowego. 

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Lublin

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości