Suski odwołany, Bartkowiak powołany. Straż pożarna ma nowego komendanta głównego

TVN24

Andrzej Bartkowiak zastąpił Leszka Suskiego. Ze zmianami w straży pożarnej Mariusz Kamiński czekał na czas po wyborachtvn24
wideo 2/5

Andrzej Bartkowiak zastąpił Leszka Suskiego na stanowisku komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Bartkowiak od marca 2016 roku sprawował funkcję komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu.

Bartkowiaka na stanowisko powołał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Nowy komendant zastąpił na stanowisku generała brygadiera Leszka Suskiego, który pełnił funkcję od grudnia 2015 roku. O tym, że dymisja Suskiego jest już przesądzona informowaliśmy pod koniec listopada w tvn24.pl.

Leszek Suski był jednym z najbliższych współpracowników wiceministra Jarosława Zielińskiego, który po odwołaniu z funkcji sekretarza stanu wrócił do sejmowych ław.

Jak ujawniliśmy w tvn24.pl, Suski robił karierę, choć był jednym z nielicznych "łamistrajków" podczas protestu przeciwko decyzjom władz PRL, który wybuchł w 1981 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.

Wcześniej komendant w Poznaniu

Nowy komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak został także nowym Szefem Obrony Cywilnej Kraju.

Bartkowiak od marca 2016 roku sprawował funkcję komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Był wykładowcą akademickim. Działał także w NSZZ "Solidarność" w Straży Pożarnej.

Jak podało MSWiA, Bartkowiak po objęciu stanowiska udał się do Szczyrku, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym.

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24.pl