TVN24 | Misja kosmos

Trzeci pasażer statku Dragon. Z astronautami w kosmos poleciał dinozaur Tremor

TVN24 | Misja kosmos

Autor:
pp/b
Źródło:
The Verge, tvn24.pl, NASA
Astronauci ze statku Dragon połączyli się z Ziemią za pomocą wideo łącza
Twitter/@NASAAstronauci ze statku Dragon połączyli się z Ziemią za pomocą wideo łącza

Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley mają wyjątkowe towarzystwo podczas swojego lotu w kosmos. Jest nim pluszowy dinozaur o imieniu Tremor. Zabieranie zabawek w kosmiczną przestrzeń to już tradycja, którą załoga Dragon SpaceX postanowiła podtrzymać.

Rakieta Falcon 9 wystartowała w sobotę wieczorem polskiego czasu z Przylądka Canaveral na Florydzie, wynosząc na orbitę statek Dragon z dwoma astronautami na pokładzie. Tak rozpoczęła się historyczna misja NASA i SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Kapsuła około 16.30 polskiego czasu w niedzielę zadokuje na ISS. Pół godziny wcześniej rozpocznie się program specjalny w TVN24 GO.

ZOBACZ RELACJĘ Z PRZYGOTOWAŃ DO MISJI I STARTU RAKIETY >>>

Astronautom towarzyszył dinozaur Tremor

Znajdujący się na pokładzie statku astronauci Bob Behnken i Doug Hurley mieli podczas startu wyjątkowe, pluszowe towarzystwo.

Obaj astronauci mają synów, którzy są miłośnikami dinozaurów. Przed lotem chłopcy zebrali razem wszystkie swoje zabawki, a jedna z nich została wybrana do lotu w kosmos.

Pluszowy dinozaur poleciał w kosmosNASA TV

- To była superfajna rzecz, którą mogliśmy zrobić dla obu naszych synów, którzy, mam nadzieję, są bardzo podekscytowani, widząc ich zabawki unoszące się z nami na pokładzie - mówił Behnken przed wylotem.

Dinozaura Tremora można kupić w oficjalnym sklepie internetowym SpaceX.

CZYTAJ TAKŻE: TRUMP ZAPOWIADA KOLEJNE LOTY W KOSMOS >>>

Zabawka wskazuje wejście w stan nieważkości

Zabawki, takie jak ta, od lat latają w kosmos. Kiedy zabawka zaczyna dryfować w powietrzu, wskazuje zapiętym pasażerom, że weszli w stan nieważkości.

W 2013 roku astronautka Karen Nyberg, która jest żoną Douga Hurley'a, uszyła dinozaura dla swojego syna Jacka podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dinozaur uszyty przez astronautkę Karen Nyberg podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2013 rokuNASA

W marcu 2019 roku pluszowa Ziemia poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną w locie testowym Dragona. "Super wysoki technologicznie wskaźnik zero-g" - tweetował przed startem Elon Musk.

Autor:pp/b

Źródło: The Verge, tvn24.pl, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA TV

Pozostałe wiadomości