Niewielkich rozmiarów górnicy z porcelany mają opanować Wałbrzych (woj. dolnośląskie). Wszystko po to, by mieszkańcom i turystom przypominać o historii grodu. - To miasto, które przez wieki było znane z wydobycia czarnego złota, czyli węgla - mówi jedna z pomysłodawczyń akcji.
- Każda rzeźba jest unikatowa i niepowtarzalna - podkreśla Piotr Micek, kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu. Każdy z 11 maleńkich górników to odwzorowanie tych prawdziwych, którzy dawniej pracowali na terenie dolnośląskiego miasta. - Inspirację czerpaliśmy ze zdjęć. Na ich podstawie powstawały szkice, a później ręcznie formowano postacie - wyjaśnia Micek.
Łączą białe złoto z czarnym
Białe figury z porcelany staną w różnych punktach Wałbrzycha. Są tu między innymi górnicy dołowi, dyspozytorzy, górnik wiertniczy i ratownik. Dumnie stoją na niewielkich postumentach. - Nawiązują do tutejszej tradycji i historii. Wałbrzych był znany nie tylko z czarnego złota, czyli węgla, ale również z białego złota, czyli porcelany. I właśnie w takiej konwencji zostały wykonane nasze figury - wyjaśnia Anna Żabska z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. I dodaje: na górników postawiliśmy, bo tu aż kipi od wątków związanych z górnictwem. - To właśnie kopalnie przez wiele wieków tworzyły to miasto. Stąd pomysł, by przedstawicieli tej profesji wyprowadzić i ich szlakiem pokazać historię miasta - tłumaczy Żabska.
Na razie figurki można spotkać w dziewięciu wybranych punktach miasta. Zgodnie z założeniami mają pełnić rolę edukacyjną i turystyczną.
Mini górników można wypatrywać na ulicach Wałbrzycha:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | A. Pawlukiewicz