Większość obywateli Unii Europejskiej uważa, że ich kraj skorzystał z członkostwa

"Praworządność dla Unii Europejskiej to nie wybór, to obowiązek". Jean-Claude Juncker o stanie Unii Europejskiej
"Praworządność dla Unii Europejskiej to nie wybór, to obowiązek". Jean-Claude Juncker o stanie Unii Europejskiej
Fakty TVN
Jean-Claude Juncker w orędziu unijnym mówił o stanie Unii Europejskiej [Materiał "Faktów" z 13.09.2017r.] Fakty TVN

Aż 64 proc. obywateli Unii Europejskiej uważa, że ich kraj skorzystał z członkostwa we Wspólnocie. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z 2016 rokiem - wynika z opublikowanego w środę badania Parlamentu Europejskiego.

Większość obywateli państw Unii uważa, że członkostwo w niej jest obecnie dobre dla ich kraju (57 proc.). To wynik prawie na poziomie sprzed kryzysu finansowego. 47 proc. uważa, że ich głos liczy się w UE, co oznacza najlepszy wynik od wyborów europejskich w 2009 roku. - To pokazuje, że zaufanie do naszych instytucji i naszej pracy wciąż rośnie, i że wychodzimy z kryzysu ostatnich lat. Oczywiście w niektórych obszarach poglądy różnią się w zależności od państwa członkowskiego. (...) Coraz częściej widzimy, że Unia Europejska odgrywa istotną rolę w stawianiu czoła wielkim wyzwaniom i chroni przed powszechnymi zagrożeniami, takimi jak terroryzm, bezrobocie czy ubóstwo i wykluczenie – powiedział szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Jak dodał, wynik badania odbiera jako mandat dla Parlamentu Europejskiego do zwiększenia jego roli w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej.

Ocena Parlamentu Europejskiego

42 proc. obywateli odbiera Parlament Europejski neutralnie, 33 proc. pozytywnie (o osiem punktów procentowych więcej niż w marcu). Udział w negatywnym postrzeganiu spadł o siedem punktów, do 21 proc. Ponad połowa respondentów (55 proc.) wyraziła zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. 47 proc. uważa, że Parlament Europejski powinien odgrywać większą rolę w przyszłości. Obywatele Europy wyraźnie oczekują, że UE pomoże im w ochronie przed niektórymi zagrożeniami. Na pytanie, z jakimi zagrożeniami, wymienili terroryzm (58 proc.), bezrobocie (43 proc.), ubóstwo i wykluczenie (42 proc.) oraz niekontrolowaną migrację (3 proc.). Mniej niż jedna czwarta odnosi się do zmian klimatycznych (23 proc.), radykalizmu religijnego (23 proc.), zorganizowanej przestępczości (22 proc.), konfliktu zbrojnego (21 proc.), ekstremizmu politycznego (20 proc.), rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych (10 proc.), cyberataków, dumpingu socjalnego i zagrożeń dla prywatności danych (po 9 proc. każdy czynnik).

Oczekiwania wobec Unii

Obywatele oczekują, że UE zagwarantuje podstawowe prawa (44 proc.), swobodę podróżowania, pracy i studiowania w całej UE (36 proc.), prawa pracownicze (34 proc.), odpowiednie emerytury (34 proc.) i dobrą sytuację gospodarczą (33 proc.). Oczekują, że Parlament Europejski w szczególności będzie bronił praw człowieka (56 proc.), wolności słowa (34 proc.) i równości mężczyzn i kobiet (32 proc.). Mieszkańcy Unii oczekują też od Parlamentu Europejskiego wsparcia działań przeciwko ubóstwu i wykluczeniu (41 proc.), terroryzmowi (41 proc.) i bezrobociu wśród młodzieży (31 proc.). Badanie przeprowadzono we wrześniu i październiku 2017 roku na podstawie wywiadów z 27 881 Europejczykami w wieku 15 lat lub więcej w 28 państwach członkowskich UE.

Autor: azb/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ec.europa.eu